PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

GUS o koniunkturze w handlu detalicznym we wrześniu

Autor: PAP 22 września 2014 20:07

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym we wrześniu oceniany jest podobnie jak w sierpniu i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat - podał GUS.

Według GUS ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się we wrześniu na poziomie 1 (0 w sierpniu).Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 15 proc. (przed miesiącem odpowiednio po 15 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny bieżącej sprzedaży są pesymistyczne, wobec korzystnych opinii sprzed miesiąca. Przewidywania w tym zakresie są nieznacznie pozytywne, ostrożniejsze od formułowanych w sierpniu. Utrzymują się pesymistyczne diagnozy i prognozy sytuacji finansowej. Nadal nadmierny jest poziom zapasów towarów, wobec tego przedsiębiorcy nie planują dalszych zamówień towarów u dostawców" - napisano w komunikacie.
"Spadek zatrudnienia może być zbliżony do planowanego w sierpniu. Bieżące ceny towarów rosną wolniej niż miesiąc wcześniej. Dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują, że ceny w najbliższych trzech miesiącach będą kształtować się na poziomie zbliżonym do prognozowanego w sierpniu" - dodano.

GUS podał, że spośród badanych jednostek, we wrześniu 4,0 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,1 proc. przed rokiem).
"Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje we wrześniu br. 61 proc. przedsiębiorstw, 59 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz kosztami zatrudnienia (57 proc. we wrześniu br., 56 proc. przed rokiem)" - napisano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane