GUS: Spada spożycie pieczywa; wzrasta owoców, cukru i mięsa surowego

Autor: GUS, www.dlahandlu.pl 26 maja 2015 10:57

Jak podaje GUS, systematycznie spada przeciętne miesięczne spożycie na osobę większości podstawowych artykułów żywnościowych. W 2014 r. najbardziej spadło spożycie pieczywa (o 4,6 proc.). Wzrosło natomiast spożycie owoców (o 4,7 proc.), cukru (o 1,7 proc.) oraz mięsa surowego (o 1,4 proc.).

Poziom spożycia większości artykułów żywnościowych w dużym stopniu zależy od dochodów gospodarstwa domowego. Wraz ze wzrostem zamożności gospodarstw rośnie poziom spożycia niektórych artykułów żywnościowych. Podobnie jak w latach poprzednich, w porównaniu z rodzinami o najniższych dochodach, w gospodarstwach domowych osiągających najwyższe dochody spożywano przeciętnie miesięcznie na osobę w gospodarstwie domowym więcej: mięsa wołowego (ponad 5,7-krotnie), masła i wód mineralnych i źródlanych (2,9-krotnie), soków owocowych (2,8-krotnie), owoców (2,5-krotnie), jogurtów (2,4-krotnie), soków warzywnych i owocowo-warzywnych oraz ryb i owoców morza (2,3-krotnie), serów i twarogów (2,2-krotnie), warzyw (1,3-krotnie). Natomiast w gospodarstwach domowych o najniższych dochodach spożywano nieco więcej pieczywa, ziemniaków, cukru oraz margaryny i innych tłuszczów roślinnych.

Mieszkańcy miast w porównaniu z mieszkańcami wsi spożywali przeciętnie miesięcznie w przeliczeniu na 1 osobę więcej wód mineralnych lub źródlanych i owoców, natomiast mniej warzyw (zwłaszcza ziemniaków), pieczywa i produktów zbożowych, jaj, mleka oraz cukru i mięsa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Ola 2015-05-28 22:32:13

    Ja masło systematycznie przywożę z Niemiec.Porządna kostka prawdziwego masła 82% kosztuje w promocji 99 centów (Irlandzkie),niemieckie jest trochę droższe ale tez 250 g. Nie odpowiadają mi nasze polskie małe kostki 200g albo mniejsze.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8711

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane