PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

GUS: Spadł wskaźnik ufności konsumenckiej

Autor: GUS 26 kwietnia 2013 13:05

W kwietniu 2013 r. odnotowano różnokierunkowe zmiany w nastrojach konsumenckich - podał GUS. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, obniżył się w stosunku do poprzedniego miesiąca (o 0,8 p. proc.) i ukształtował się na poziomie -30,2.

Na obniżenie się wartości wskaźnika wpłynęły prawie wszystkie składowe, zwłaszcza znacznie gorsze oceny dotyczące dokonywania ważnych zakupów (spadek o 3,6 p. proc.). Spadki pozostałych składowych były ograniczone do ok. ½ p. proc. Natomiast przyszła sytuacja ekonomiczna kraju jest oceniana nieco lepiej niż w poprzednim miesiącu (wzrost o 1,1 p. proc.).

Obecny poziom wskaźnika BWUK ukształtował się na podobnym poziomie jak w kwietniu 2012 r. (wzrost o 0,1 p. proc.).

Natomiast wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej,  opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, poprawił się o 1,6 p. proc. i osiągnął poziom -37,1, co jest najwyższą wartością wskaźnika od sierpnia 2012 roku.

Wzrost wartości wskaźnika wynika z bardziej optymistycznych przewidywań dotyczących poziomu bezrobocia (poprawa aż o 7,5 p. proc.) oraz ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju. Obniżyły się natomiast wskaźniki dotyczące przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadek o 1,7 p. proc.) i zmiany sytuacji finansowej gospodarstwa (spadek o 0,4 p. proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,14

  • Min

    4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane