PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Indeks Biznesu Lewiatana wreszcie w górę

Autor: PKPP Lewiatan 7 sierpnia 2013 09:52

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan w lipcu br., w notowaniu kwartalnym i półrocznym wzrósł odpowiedni o 2 i 7 pkt. Indeks roczny też był wyższy o 1 pkt. Może to być sygnałem przełamania spadkowego trendu i stopniowego wychodzenia gospodarki z dołka.

W ujęciu kwartalnym indeks wzrósł o dwa punkty do 26 pkt., w półrocznym aż o 7 punktów do 33 pkt., a w notowaniu rocznym o jeden punkt do 32 pkt. To pierwszy wzrost w tym roku. Może sygnalizować przełamanie spadkowego trendu i stopniowe wychodzenie z dołka. Szczególnie silny wzrost indeksu półrocznego w stosunku do kwartalnego pozwala oczekiwać wyraźnej poprawy w ostatnim kwartale, jednak będzie ona powolna, a wychodzenie z dołka długotrwałe.

Wstępne wyniki gospodarki za drugi kwartał wydają się lepsze niż w pierwszym: tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu, po spadkowym trendzie w pierwszym kwartale, teraz wyraźnie się poprawiło, a załamanie w budownictwie powoli maleje. Sprzedaż detaliczna też odbiła, w czym pomaga rosnący od kilku miesięcy kredyt konsumpcyjny oraz fundusz płac. Na razie jednak nadal najważniejszym komponentem popytu podtrzymującym dynamikę gospodarki jest dodatni i rosnący eksport netto, bo skłonność inwestycyjna przedsiębiorstw nie ulega poprawie a gospodarstwa domowe bardziej oszczędzają niż wydają. Niemałe znaczenie ma tu nominalna deprecjacja złotego w połączeniu z niską inflacją, powodując silną realną deprecjację waluty, co pomaga eksporterom podwójnie podnosząc konkurencyjność polskiego eksportu.

Pojawiają się też szanse na stopniowe odbicie w górę popytu krajowego, zwłaszcza w zakresie konsumpcji, bo w inwestycjach nie należy oczekiwać szybkiego odwrócenia tendencji spadkowej. Oczekuje się, że pozytywny efekt przyniosą obniżki stóp procentowych oraz poluzowanie polityki budżetowej wskutek nowelizacji ustawy budżetowej.

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym co miesiąc od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,62

  • Min

    2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane