Indeks Biznesu Lewiatana znowu w górę

Autor: Konfederacja Lewiatan 4 października 2013 10:49

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan we wrześniu br., w notowaniu kwartalnym i rocznym wzrósł o jeden punkt, do odpowiednio o 29 i 34 pkt. - Już trzeci miesiąc z rzędu obserwujemy niewielki wzrost obu indeksów, wskazujący na stopniowe wychodzenie z dołka, który odnotowano na przełomie drugiego i trzeciego kwartału - podkreśla organizacja.

Jest to wyraźny sygnał przełamania spadkowego trendu koniunktury, a dostępne wyniki gospodarki za pierwsze dwa miesiące trzeciego kwartału wydają się to potwierdzać. Zarówno tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu jak i sprzedaży detalicznej wydają się przyspieszać w stosunku do drugiego kwartału. Na razie najważniejszym komponentem popytu podtrzymującym dynamikę gospodarki pozostaje rosnący eksport, ale są szanse, że pod koniec roku dołączy do niego także konsumpcja. - Mamy też sygnały, że sektor przedsiębiorstw zaczyna inwestować, a sytuacja finansowa firm pozostaje stabilna. Niska inflacja, znacząca poprawa relacji salda bilansu obrotów bieżących do PKB, oraz zahamowanie wzrostu bezrobocia stabilizują sytuację makroekonomiczną, której głównym obciążeniem pozostaje wysoki deficyt budżetowy i rosnący dług publiczny - informuje Konfederacja Lewiatan.

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym co miesiąc od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz ekonomistów oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,49

  • Śr

    3,41

  • Min

    2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8711

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane