Indeks Biznesu PKPP Lewiatan spadł o 1 pkt

Autor: PAP 8 marca 2013 10:50

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym odnotował w lutym spadek o 1 pkt do 24 pkt., a indeks roczny pozostał na poziomie 34 pkt.

-Jest to nadal poziom najniższy od dziesięciu lat, jednak dalszy spadek indeksu rocznego został zahamowany, chociaż indeks kwartalny uległ jeszcze nieznacznemu pogorszeniu. Sugeruje to pesymistyczne oczekiwania odnośnie pierwszego kwartału, który może być nawet gorszy od końcówki ubiegłego, lecz kolejne kwartały nie powinny już przynieść dalszego pogorszenia koniunktury, ale nie należy też oczekiwać jakiejś jej istotnej poprawy w tym roku - komentuje organizacja.

- Spada popyt wewnętrzny, rośnie bezrobocie, maleje zatrudnienie i płace, a w efekcie, mimo spadającej inflacji, maleje realnie fundusz płac. Przy obecnej restrykcyjności polityki fiskalnej ożywienie popytu wewnętrznego jest mało prawdopodobne. Jedyna nadzieja na poprawę koniunktury w eksporcie netto, ale wątpliwe czy wystarczy to do powrotu odczuwalnego ożywienia jeszcze w tym roku - dodano.

Indeksy popytu są grubo poniżej notowań dołka spowolnienia sprzed trzech lat, co potwierdza, że główną przyczyną obecnego załamania tempa wzrostu gospodarczego jest popyt krajowy, a szczególnie konsumpcja.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane