PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

IRG SGH: Sytuacja przedsiębiorstw handlowych została oceniona jako dobra

Autor: www.dlahandlu.pl 29 sierpnia 2013 14:00

Pomimo spadku wskaźnika koniunktury, w III kwartale br. sytuacja przedsiębiorstw handlowych została oceniona jako dobra - wynika z badań Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Koniunktura w handlu w III kwartale 2013 roku w stosunku do II kwartału 2012 roku uległa pogorszeniu. W ciągu kwartału wartość wskaźnika koniunktury zmniejszyła się o 1,7 punktu i wynosi obecnie -4,7 punktu. Wskaźnik koniunktury w III kwartale 2013 roku jest również niższy w porównaniu do wartości sprzed roku (wyniosła ona bowiem +3,0) oraz do średniej dla tego okresu dla ostatnich dziesięciu lat (wynosi ona +2,3 punktu).

Na uwagę zasługuje fakt, iż jest to najniższy wskaźnik koniunktury odnotowany dla tego okresu od 2003 roku. Pomimo spadku ogólnego wskaźnika koniunktury, ogólna sytuacja przedsiębiorstw handlowych została przez nie oceniona jako dobra i saldo odpowiedzi na to pytanie wyniosło +5,0 punktów. Na aktualne saldo złożył się następujący rozkład odpowiedzi: 25,4% badanych przedsiębiorstw uznało ogólną kondycję swojego przedsiębiorstwa za dobrą, 54,2% ankietowanych za średnią, natomiast 20,4% za słabą.

W III kwartale w najlepszej sytuacji były przedsiębiorstwa handlowe działające w następujących branżach: mebli i sprzętu oświetleniowego, obuwia i materiałów skórzanych, artykułów wielobranżowych oraz wyrobów farmaceutycznych, medycznych, kosmetyków i artykułów toaletowych. Podobnie jak w poprzednim kwartale, możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych ograniczały następujące czynniki: konkurencja,
niedostateczny popyt oraz koszty zatrudnienia pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,55

  • Min

    1,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane