PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

KIG: Wprowadzenie podwyżki akcyzy na alkohol było błędem

Autor: dlahandlu.pl 31 marca 2015 20:40

Wprowadzona w 2014 roku przez 15 proc. podwyżka akcyzy wyłącznie na napoje spirytusowe to przykład niewłaściwego gaszenia pożaru czyli łatania dziury budżetowej. Polityka akcyzowa powinna być zrównoważona i uwzględniać długofalowe konsekwencje zmian stawek dla budżetu państwa i sektora gospodarczego - mówili eksperci w trakcie debaty pt. "Bilans podwyżki akcyzy – rynek i budżet państwa”, która odbyła się w Krajowej Izbie Gospodarczej.

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski podkreślił, że nie ma prostej zależności pomiędzy podwyżką podatku a wzrostem wpływów budżetowych. Przypomniał także, że KIG od dawna zachęcała rządzących do dialogu i prowadzenia realnych konsultacji zmian przepisów dotykających biznes. W opinii Arenderskiego często dzięki prowadzeniu debaty udaje się ochronić gospodarkę przed wprowadzeniem wielu nietrafionych decyzji. W przypadku ostatniej podwyżki akcyzy na napoje spirytusowe zabrakło gotowości rządu do takiego dialogu.

Maciej Rapkiewicz, ekspert Instytutu Sobieskiego przypomniał, że po zapowiedzi 15 proc. podwyżki akcyzy na napoje spirytusowe Instytut przygotował ekspertyzę w której wskazywał, że przyjęte założenia są nierealistyczne, a zakładane wpływy budżetowe (7,4 mld zł, czyli w porównaniu z 2012 r.) nie zostaną osiągnięte. Zwracano uwagę m.in. na wysokie, już przed podwyżką, stawki podatków (akcyza oraz VAT) od wyrobów spirytusowych w Polsce - nie tylko w porównaniu z Ukrainą czy Białorusią, ale także sąsiadującymi państwami należącymi do UE, w tym Niemcami. W konsekwencji wskazywano, że optymalną, z punktu widzenia dochodów budżetu, byłaby umiarkowana podwyżka stawek akcyzy na wszystkie wyroby alkoholowe. Ministerstwo podjęło jednak inną decyzję.

Po podwyżce akcyzy w 2014 r. jedynie 64 proc. dużych i średnich firm z branży spirytusowej jest rentowne – zaznaczył Leszek Wiwała, prezes zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Dodał, że wśród małych producentów sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Podwyżka doprowadziła do 14 miesięcy spadku produkcji wyrobów spirytusowych i ogromnej destabilizacji rynku. W ubiegłym roku produkcja zmalała o 24 proc. Niska rentowność i spadek nakładów inwestycyjnych przełożyły się na gorsze niż zakładano wyniki handlu zagranicznego. Zamiast planowanego 10 proc. wzrostu wolumenu eksportowego w 2014 r. branża wysłała za granicę 3 proc. mniej wyrobów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  8,50

 • Śr

  4,83

 • Min

  2,95

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane