Konfederacja Lewiatan: Konsumpcja buduje wzrost gospodarczy

Autor: portalspozywczy.pl 14 listopada 2017 14:26

Wszystko wskazuje na to, że - tak jak w poprzednich kwartałach - to konsumpcja (indywidualna i publiczna) zbudowała wzrost gospodarczy - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

PKB wzrósł w 3. kwartale 2017 r. o 4,7 proc. r/r, a PKB wyrównany sezonowo w stosunku do poprzedniego kwartału wzrósł o 1,1 proc. – podał GUS prezentując szybki szacunek PKB.

- Wzrost gospodarczy ma się dobrze. Pytanie, czy  gospodarka ma się dobrze, czy struktura wzrostu PKB daje szanse na dalszy rozwój, na utrzymanie dynamiki PKB na poziomie co najmniej 4 proc. w kolejnych kwartałach i latach. Ekscytujemy się wysokim tempem wzrostu gospodarczego, a  to nie dynamika, a struktura wzrostu gospodarczego daje odpowiedź na to pytanie. Z punktu widzenia wzrostu gospodarczego w średnim i długim okresie ważne jest bowiem to, czy inwestujemy, a nie to czy dużo konsumowaliśmy w przeszłości - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

- To co bez danych o strukturze wzrostu PKB można powiedzieć o wzroście polskiej gospodarki w 3. kwartale br., to że był on porównywalny do wzrostu w dwóch poprzednich kwartałach 2017 r. Wskazują na to dane wyrównane sezonowo w ujęciu kwartalnym. W 1. kwartale PKB wzrósł o1,1 proc. q/q, w 2. kwartale o 0,9 proc., w trzecim ponownie 1,1 proc. - dodaje.

Tłumaczy, że dane kwartalne wskazują zatem, że w 3. kwartale br. na pewno skorzystaliśmy na efekcie niskiej bazy i wzrost PKB o 4,7 proc. r/r jest na pewno w części efektem statystycznym. W jakiej części jest efektem przyspieszenia gospodarki, i to przyspieszenia mającego charakter rozwojowy, dowiemy się w końcu listopada, gdy GUS opublikuje pełne dane dotyczące wzrostu PKB.

- Wszystko wskazuje jednak na to, że tak jak w poprzednich kwartałach to konsumpcja (indywidualna i publiczna) zbudowała wzrost gospodarczy. Dane dotyczące obrotów  z zagranicą wskazują, że w 3. kwartale br. także eksport netto wsparł wzrost PKB (po silnym negatywnym wpływie w 2. kwartale br., gdy eksport netto obniżył wzrost PKB o 1,5 proc.) - mówi ekonomistka.

- Miejmy nadzieję, że przyczyniły się do niego także inwestycje. I to w stopniu większym niż w ciągu pierwszego półrocza br., gdy wzrosły jedynie o 0,3 proc. (po spadku w 2016 r. o prawie 8 proc.) dodając 0,1 punkt procentowy do wzrostu PKB. Nie byłabym wielką optymistką jeśli chodzi o inwestycje publiczne. Patrząc na to, jak kolejne przetargi na realizację inwestycji finansowanych ze środków publicznych (unijnych i krajowych) kończą się fiaskiem ze względu na brak ofert ze strony potencjalnych wykonawców, trudno być optymistą - zaznacza ekspertka.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,89

  • Śr

    1,27

  • Min

    0,87

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane