Konfederacja Lewiatan: Polacy odważniej wydają pieniądze w sklepach

Autor: Konfederacja Lewiatan, www.dlahandlu.pl 24 września 2013 15:14

Polakom znudziła się wstrzemięźliwość w robieniu zakupów. W sierpniu, podobnie jak w lipcu, odważniej wydawali pieniądze w sklepach. Co prawda, sprzedaż detaliczna w sierpniu w stosunku do lipca 2013 roku spadła, ale był to raczej efekt wakacyjny. Dlatego należy się spodziewać, że ten odłożony popyt konsumpcyjny zaowocuje większą sprzedażą w sierpniu. Jeszcze daleko nam do wyższej dynamiki sprzedaży detalicznej jaką obserwowaliśmy chociażby w 2012 roku, ale wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach konsumpcja stanie się motorem napędowym gospodarki - komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

- Znacząco rośnie sprzedaż żywności, napojów i wyrobów alkoholowych, co oznacza, że część konsumentów wraca z tanich dyskontów do sklepów spożywczych. Większa jest też sprzedaż w hiper- i supermarketach, co wynika nie tylko ze wzrostu sprzedaży podstawowych produktów, ale także dóbr trwałego użytku oferowanych w tych sklepach. Wskutek sezonowych obniżek cen odbudowała się też sprzedaż odzieży i obuwia - dodaje ekonomistka.

We wrześniu dynamika sprzedaży detalicznej powinna być wyższa niż w lipcu i sierpniu. W trzecim kwartale wzrost gospodarczy powinno mocno wspierać spożycie indywidualne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,69

  • Śr

    0,89

  • Min

    0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane