Koniunktura w handlu uległa pogorszeniu

Autor: SGH 16 czerwca 2016 12:37

W II kwartale 2016 roku koniunktura w handlu uległa pogorszeniu. Pomimo spadku, ogólny wskaźnik koniunktury utrzymał wartość dodatnią i był wyższy od poziomu odnotowanego przed rokiem oraz od średniej dla tego okresu z ostatnich 10 lat - informuje Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

W ciągu kwartału zwiększyły się również salda odpowiedzi na pytania dotyczące: zmian ogólnej
sytuacji oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw handlowych, poziomu zapasów, poziomu zakupów od dostawców krajowych i zagranicznych, wysokości zatrudnienia oraz wolumenu sprzedawanych towarów. Towarzyszył temu również optymizm przedsiębiorców, którzy ocenili swoją ogólną kondycję jako dobrą - saldo odpowiedzi na to pytanie wyniosło +10,7 punktu. Na aktualne saldo złożył się następujący rozkład odpowiedzi: 25,2% badanych przedsiębiorstw uznało ogólną kondycję swojego przedsiębiorstwa za dobrą, 60,3% ankietowanych za średnią, natomiast 14,5% za słabą.

W II kwartale w najlepszej sytuacji były przedsiębiorstwa handlowe działające w branżach: mebli i sprzętu oświetleniowego, drobnych artykułów metalowych, farb i szkła, artykułów i sprzętu gospodarstwa domowego oraz RTV.
Podobnie jak w poprzednim kwartale w najtrudniejszej sytuacji znajdują się przedsiębiorstwa zajmujące się handlem wyrobami farmaceutycznymi, medycznymi, kosmetykami i artykułami toaletowymi. Podobnie jak w poprzednich kwartałach, możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych ograniczały następujące czynniki: konkurencja, koszty zatrudnienia pracowników oraz niedostateczny popyt.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,56

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane