PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

KP: Spożycie piwa w tym roku może lekko spaść

www.portalspozywczy.pl 23 maja 2013 13:56

Kompania Piwowarska spodziewa się, że rynek piwa w Polsce w tym roku może lekko spaść z powodu m.in. kiepskiej pogody i słabej gospodarki, po tym jak w poprzednim roku rynek piwa wzrósł o 4,2 proc.

- Biorąc pod uwagę czynniki ekonomiczne, a także pogodowe, to w tym roku spodziewam się lekkiego spadku rynku. W marcu i kwietniu były spadki konsumpcji ze względu na pogodę. Mówiąc o małym spadku mam na myśli 1-2 proc., i to o ile lato zacznie i skończy się wtedy kiedy powinno się zacząć i skończyć - mówi Rob Priday, prezes Kompanii Piwowarskiej.

Zaznacza, że na rynku utrzymują się tendencje do wybierania przez konsumentów tańszych marek piw. Jednocześnie trwa rozwój w handlu nowoczesnym, w szczególności dyskontów, promujący wzrost segmentu piw ekonomicznych. Spadek handlu tradycyjnego - nadal największego kanału - został zahamowany.

- Spodziewałem się, że mając mniej pieniędzy w portfelu ludzie będą je wydawać na coś bardziej wartościowego niż kupując jak najtańsze piwa z jak najwyższą zawartością alkoholu - powiedział Priday.

Według KP w ubiegłym roku (zakończonym w marcu 2013 roku tak jak kończy się rok obrotowy KP) sprzedaż piwa w Polsce wzrosła o 4,2 proc. do 38 mln hektolitrów m.in. dzięki dobrej pogodzie w pierwszej połowie roku i Euro2012. W drugiej połowie roku konsumpcja zahamowała z powodu długiej zimy i także słabych wyników w gospodarce.

- To był najbardziej ekscytujący rok od wielu lat w Polsce i to było coś, co się działo nie poza Polską, ale w samej Polsce. (...) rynek europejski spadał w ubiegłym roku np. w Niemczech był lekki spadek, w UK właściwie rynek był bez zmian, podobnie jak w Czechach - powiedział Priday.


- W pierwszej połowie roku cała branża skorzystała z dobrych warunków pogodowych, oraz, do pewnego stopnia, z dodatkowych emocji związanych z wydarzeniami sportowymi w Polsce. Później natomiast doświadczyliśmy prawdopodobnie najdłuższej w historii zimy. Spadło zaufanie polskich konsumentów - na ich obawy zaczęła mieć wpływ sytuacja w Europie, co miało negatywny wpływ na sprzedaż branży w drugiej połowie roku - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane