PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Nastroje konsumenckie pogorszyły się

Autor: GUS 24 lipca 2014 16:32

W lipcu 2014 r. nastroje konsumenckie, ocenianie na podstawie wskaźników syntetycznych, pogorszyły się w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej obniżył o 1,7 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -17,1.

Spośród składowych wskaźnika największy spadek odnotowano dla ocen obecnej sytuacji ekonomicznej kraju i przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek odpowiednio o 4,2 i 2,9 p. proc). Poprawiła się jedynie ocenia dotycząca obecnego dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 1,0 p. proc.).

W porównaniu do lipca 2013 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 10,2 p. proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej spadł o 2,4 p. proc. i ukształtował się na poziomie -21,2.

Na obniżenie wartości wskaźnika wpłynęły wszystkie jego składowe, a zwłaszcza oceny dotyczące przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadek o 5,1 p. proc.) i w nieco mniejszym stopniu oceny dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i przyszłej sytuacji gospodarczej kraju (spadek odpowiednio o 2,9 i 1,8 p. proc).

W lipcu br. WWUK osiągnął wartość o 11,2 p. proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2013 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    3,83

  • Min

    2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane