NBP: Ceny w Polsce przestaną spadać

Autor: bankier.pl 15 marca 2016 09:12

Ceny w Polsce przestaną spadać, jednak przed końcem 2018 r. Polacy raczej nie uświadczą wysokiej inflacji. Wzrost gospodarczy będzie natomiast przyspieszał, a w krótkim terminie konsumpcję pobudzi program „Rodzina 500+” – takie wnioski płyną z najnowszych prognoz Narodowego Banku Polskiego - podaje bankier.pl

W bieżącej projekcji ekonomiści NBP podwyższyli prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego oraz obniżyli te dotyczące inflacji.

Przewidywania NBP wskazują, że inflacja CPI do końca horyzontu najnowszej projekcji będzie kształtować się poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5%). Tym samym utrzyma się sytuacja, którą główny analityk Bankier.pl Krzysztof Kolany opisywał w artykule „Koniec III RPP”.

Za niską inflącją stać będą przede wszystkim ceny energii, które w tym roku mają spaść o kolejne 4,9% i odbić dopiero w przyszłym roku (0,7%). Żywność natomiast ponownie ma drożeć - o 1% wobec -1,7% w 2015 r.

"Dynamika PKB w Polsce od II kw. 2016 r. do połowy 2017 r. utrzymywać się będzie na podwyższonym poziomie, do czego przyczyni się przyspieszenie tempa wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych związane z wprowadzeniem programu Rodzina 500+. W dalszym horyzoncie projekcji, po wygaśnięciu wpływu tego czynnika na ścieżkę spożycia indywidualnego, wzrost gospodarczy obniży się do poziomu 3,4 proc. r/r, poniżej średniej wieloletniej" - napisano w raporcie.

Więcej na bankier.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane