PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

NBP: Realne dochody do dyspozycji gospodarstw domowych wzrosły o 2,9 proc.

Autor: NBP 7 września 2015 13:07

W I kwartale 2015 r. osłabła dynamika dochodów do dyspozycji brutto gospodarstw domowych. Stabilne tendencje wzrostowe utrzymało natomiast spożycie prywatne - wynika z analizy NBP dotyczącej sytuacji finansowej sektora gospodarstw domowych.


W I kwartale br. realne dochody do dyspozycji brutto gospodarstw domowych wzrosły o 2,9 proc. r/r, a zatem wolniej niż w IV kwartale ub.r. (4,1 proc r/r). Dodatnio na dynamikę dochodów do dyspozycji wpłynął wzrost dochodów pierwotnych, w szczególności dochodów z pracy najemnej oraz nadwyżki operacyjnej brutto przy negatywnym wpływie tempa wzrostu dochodów z własności.

Spożycie prywatne wzrosło realnie w I kwartale br. o 2,8 proc., a zatem szybciej niż w IV kwartale ub.r. (1,9 proc. r/r), co wskazuje na utrzymanie stabilnych tendencji wzrostowych. Poprawa nastojów konsumenckich i dane z gospodarki realnej z pierwszej połowy br. pozwalają oczekiwać utrzymania tempa wzrostu popytu konsumpcyjnego.

Oszczędności gospodarstw domowych w I kwartale br. wyniosły 21,2 mld zł w ujęciu nominalnym. Stopa oszczędzania – na którą składają się oszczędności dobrowolne i oszczędności emerytalne – po korekcie sezonowej wyniosła 3,3 proc., a zatem nieco mniej niż w ostatnich kilku kwartałach. Od 2013 r. widoczny jest stabilny wzrost stopy oszczędności dobrowolnych, a jednocześnie spadek oszczędności emerytalnych. W rezultacie w I kwartale br. stopa oszczędności dobrowolnych wyniosła 2,9 proc., a tym samym stanowiły one już 89 proc. oszczędności ogółem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,69

  • Śr

    6,13

  • Min

    4,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane