PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

NBP: Spadają dochody gospodarstw domowych. Towarzyszy temu stagnacja konsumpcji

Autor: www.dlahandlu.pl 12 czerwca 2013 12:44

W całym 2012 r. realne dochody gospodarstw domowych były o 0,8 proc. niższe niż w roku poprzednim, a w IV kw. ub. o 2,0 proc. Towarzyszyła temu stagnacja konsumpcji - wynika z najnowszej analizy NBP.

Narodowy Bank Polski opublikował cokwartalną analizę sytuacji finansowej sektora gospodarstw domowych, z wykorzystaniem danych za IV kw. 2012 r. Analiza wskazuje, że spadkowi realnych dochodów do dyspozycji w IV kw. o wspomniane 2,0 proc. towarzyszyła stagnacja spożycia prywatnego - w IV kw. wzrosło ono o 0,1 proc. r/r, podczas gdy w III kw. spadło o 0,2 proc. r/r. Tempo wzrostu spożycia indywidualnego obniżało się począwszy od drugiego kwartału 2011 roku. Początkowo odbywało się to kosztem konsumpcji dóbr nietrwałych, a więc m.in. żywności czy odzieży, natomiast w 2012 roku nastąpiło odwrócenie tej tendencji. Konsumpcja dóbr nietrwałych utrzymywała się na w miarę stabilnym poziomie, a wyraźnie obniżyła się dynamika zakupu dóbr trwałych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Alicja 2013-06-12 15:07:57

  Chyba lepiej brzmi spadek dochodów ;)

 • Alicja 2013-06-12 15:00:07

  Spadanie dochodów nie jest główną przyczyna spadku konsumcji. Liczne oszustwa,m.in. sprzedawanie przeterminowanych produktów np. ryb , co jakis czas afera z wędlinami i mięsem powoduje,że kupujemy z wiekszą uwagą wybrane produkty i sami robimy garmazerkę i inne. Poza tym drogie kredyty , niedostepne dla wielu ze względu na system bankowy ,który odrzuca wielu solidnych wypłacalnych potencjalnych klientow,mimo iż mają często wieloletnia nienaganną historię kredytową. To najlepiej świadczy o solidnosci i wypłacalnosci klienta . Niestety system tych klientów odrzuca. Ja postanowilam uzbierać na lokatach i zaciagac kredyt pod aktywa w Millennium Bank, gdzie założyłam konto. Niestety, mimo 100%zabezpieczenia nie udzielono mi kredytu pod zastawlokat, poniewaz mam za mały niby staz w banku. A przeciez bank miał pewne zabezpieczenie. Oczywiscie zaraz zamknęłam konto po wycofaniu lokat , bo taki bank nie dla mnie. W ogóle te kredyty są tylko w ofercie po to ,zeby przyciagnąć klienta i oferować mu drozszy normalny kredyt. I jak ma być zwiekszona konsumcja , jak wiele sie składa na to ,że srodki mamy ograniczone z wielu powodów.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,19

 • Śr

  2,81

 • Min

  2,28

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane