Niszowe wędliny będą zwiększać swój udział w rynku

www.portalspozywczy.pl 7 lipca 2014 09:15

Według GUS w 2008 r. spożycie wędlin, z wyjątkiem drobiowych, wynosiło w Polsce 20,76 kg/os., natomiast w 2013 r. już tylko 19,44 kg/os. Spożycie wędlin drobiowych również odnotowuje tendencję spadkową na przestrzeni ostatnich sześciu lat - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Grzegorz Rykaczewski, analityk Banku Gospodarki Żywnościowej.

Krajowy rynek wędlin jest coraz bardziej konkurencyjny, co wymusza na zakładach dopasowywanie oferty produktowej do zmieniających się gustów konsumentów. - Z drugiej strony zmienia się sam konsument, który staje się coraz bardziej świadomy w swoich wyborach i coraz częściej przy zakupie kieruje się jakością, składem wędlin, poszukując też unikalnych smaków. W związku z tym przygotowanie odpowiedniej oferty, odpowiadającej nowym potrzebom konsumenta, może być szansą dla przedsiębiorstw. Zainteresowanie przedsiębiorców niszowymi produktami wędliniarskimi może w przyszłości ułatwić dywersyfikację rynków zbytu. To może mieć wpływ na poziom przychodów przedsiębiorstwa, ale również jest szczególnie istotne z punktu widzenia zarządzania ryzykiem prowadzonej działalności gospodarczej - zaznacza Grzegorz Rykaczewski.

Z uwagi na obserwowane obecnie zmiany przyzwyczajeń konsumentów należy oczekiwać, że niszowe kategorię wędlin będą zwiększać swój udział w rynku. - Obserwujemy coraz większe zainteresowanie żywnością regionalną i tradycyjną. Podobnie, coraz więcej osób poszukuje produktów np. bezglutenowych, co przekłada się na wzrost tego segmentu rynku - przyznaje analityk Banku Gospodarki Żywnościowej. - Oddzielną kwestią jest wzrost grupy premium. Tutaj dużo zależy od siły nabywczej konsumentów. Wydaje się, że w przypadku większej dynamiki wzrostu gospodarczego coraz więcej ludzi będzie poszukiwało produktów wysokojakościowych - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    20,65

  • Śr

    11,93

  • Min

    9,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4649

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane