PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Niższe ceny owoców na rynkach hurtowych

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 24 czerwca 2013 09:14

Owoce dojrzewają bardzo szybko, podaż jest duża, a ceny w porównaniu ubiegłym rokiem znacznie niższe. Truskawki i maliny są tańsze o 30%, a czereśnie o połowę. Ceny hurtowe tych ostatnich wahają się od 3 zł (odmiana Burlat) do 8 złotych za odmiany Summit i Vega. W ubiegłym roku ceny oscylowały pomiędzy 8 a 14 złotych za kilogram - informuje Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach.

Truskawki nadal tanie od 3 do 4 zł za kilogram, w ubiegłym roku cena oscylowała pomiędzy 5, a 7 złotych za kilogram. Daje się zauważyć, że wczesne maliny i borówki amerykańskie też są tańsze o 30% w porównaniu z minionym rokiem.

Na rynku warzyw sporo mniej płaci się za ogórki i pomidory i fasolę szparagową, ale już drożej kosztuje kapusta, kalafiory, młoda marchew, włoszczyzna i ziemniaki. Jest to związane z sytuacją pogodową, która była dla tych upraw niekorzystna. Najpierw przedłużająca się zima i trudności z wyjściem w pole (opóźnienia w siewach), później zbyt obfite opady, które powodowały wymięknięcie roślin, a teraz zbyt gwałtowny wzrost temperatur powodujący na glebach lekkich podsychanie warzyw. Jak zwykle o tej porze roku drożeją warzywa korzeniowe z ubiegłorocznej produkcji, najbardziej marchew, której dostawy już się kończą.
O dalszych relacjach podaży i cen także decydować będzie pogoda. Zdaniem producentów teraz przydałoby się trochę opadów i obniżenie temperatury. Dość wcześnie w ofercie handlowej pojawiła się krajowa papryka zielona oraz bakłażany. W ubiegłym roku nie notowano o tej porze dostaw papryki.
Młode ziemniaki są sporo droższe porównując ceny tegoroczne z ubiegłorocznymi. W ofercie hurtowej odmiana Irga sprzedawana jest w cenie od 1,73 do 2,13 zł/kg (w zależności od wielkości bulw), wczesna odmiana Irys od 1,10 do 1,30 zł za kilogram, podczas gdy rok temu ceny hurtowe nie przekraczały 86 groszy za kilogram.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8408

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane