Ogólny wskaźnik koniunktury w handlu jest wyższy od średniej z ostatnich 10 lat

Autor: dlahandlu.pl 11 grudnia 2017 14:52

Ogólny wskaźnik koniunktury w handlu jest wyższy od średniej z ostatnich 10 lat Fot. Shutterstock

W IV kwartale 2017 roku koniunktura w handlu uległa poprawie. Ogólny wskaźnik koniunktury choć utrzymał wartość ujemną, był wyższy od poziomu odnotowanego dla analogicznego okresu przed rokiem oraz od średniej dla tego okresu z ostatnich 10 lat – wynika z informacji Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

W ciągu kwartału spadły salda odpowiedzi na pytania dotyczące: zmian sytuacji ogólnej oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw handlowych, zapasów, zakupów od dostawców krajowych, wolumenów sprzedaży, jak również utrzymywanych powierzchni magazynowych.

Przedsiębiorcy ocenili swoją ogólną kondycję jako dobrą - saldo odpowiedzi na to pytanie wyniosło +9,4 punktu.

Na aktualne saldo złożył się następujący rozkład odpowiedzi: 25,7 proc. badanych przedsiębiorstw uznało ogólną kondycję swojego przedsiębiorstwa za dobrą, 58,0 proc. ankietowanych za średnią, natomiast 16,3 proc. za słabą.

Przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w najbliższych 6 miesiącach są jednak negatywne. Podobnie jak w poprzednich kwartałach, możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych ograniczały następujące czynniki: konkurencja, koszty zatrudnienia pracowników oraz niedostateczny popyt.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,89

  • Śr

    1,31

  • Min

    0,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8714

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 684371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane