Patriotyzm zakupowy i moda na kuchnie świata widocznymi trendami konsumenckimi

www.portalspozywczy.pl 1 lipca 2016 14:06

Zachowania konsumenckie związane z wygodą są ostatnio bardzo popularne. Trend ten dotyczy zarówno popularności produktów convenience jaki korzystania z e-sklepów spożywczych - uważa prof. dr hab. Krystyna Gutkowska, Dziekan Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Z jednej strony widać niszowy trend kupowania zdrowej żywności, z drugiej – wzrasta popularność produktów convenience.

– To jest związane z pewnymi zmianami stylu życia, bo produkty convenience, czy mówiąc inaczej, produkty wygodne, są ofertą przede wszystkim dla ludzi ceniących sobie wolny czas. Wolą oni spożytkować go w inny sposób aniżeli na czasochłonne przygotowanie posiłków. A dla osób, które niekoniecznie uwzględniają te elementy w swoim życiu, półprodukty nie będą stanowiły centrum zainteresowania – mówi serwisowi portalspozywczy.pl prof. dr hab. Krystyna Gutkowska, Dziekan Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Obecnie można zauważyć też patriotyzm konsumencki i trend przeciwny – modę na kuchnie świata.

– Patriotyzm, czyli innymi słowami etnocentryzm konsumencki. W odniesieniu do żywności etnocentryzm konsumencki rzeczywiście można zauważyć. Najprawdopodobniej również z takich przyczyn, że nasz smak i wrażenia sensoryczne kształtują się od bardzo wczesnych lat życia. Stąd też wydaje się, że bardziej nam smakuje polska żywność, do której jesteśmy przyzwyczajeni. A kuchnie świata stanowią wciąż pewien margines naszych zachowań  żywieniowych. Fajnie jest czasami zjeść potrawy innej kuchni po to, żeby realizować pewne wartości związane z nowymi doznaniami. To jest trend niszowy, wciąż nie mający masowego zakresu – tłumaczy prof. Krystyna Gutkowska.

Więcej na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane