PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PKPP Lewiatan: Mamy dramatyczny spadek popytu wewnętrznego

Autor: PKPP Lewiatan, www.dlahandlu.pl 8 lutego 2013 10:36

W styczniu br., w pierwszym tegorocznym notowaniu, kwartalny Indeks Biznesu PKPP Lewiatan spadł o 1 pkt do 25 pkt. Wskaźnik roczny natomiast wzrósł o 3 pkt do 34 pkt. Oba indeksy nadal pozostają na najniższym poziomie od dziesięciu lat.

Podczas gdy indeks kwartalny maleje, roczny zaczyna rosnąć. Sugeruje to oczekiwanie na dalsze pogorszenie koniunktury w pierwszym kwartale w stosunku do ostatniego kwartału roku ubiegłego. Ale jednocześnie indeks roczny wskazuje, że rok bieżący nie będzie gorszy od ubiegłego, czyli dno kryzysu miniemy do końca roku.

- Obecne przyczyny załamania koniunktury są nawet groźniejsze niż przed trzema laty, gdy winę można było zwalić na kryzys finansowy na świecie. Mamy dramatyczny spadek popytu wewnętrznego z powodu nie notowanej od ponad dwudziestu lat redukcji spożycia indywidualnego. Konsumpcja, która była dotąd wysoka i pełniła rolę amortyzatora gospodarki w wypadku dekoniunktury za granicą, teraz sama staje się czynnikiem, który potęguje spowolnienie. To efekt procyklicznej polityki makroekonomicznej, która dusząc popyt negatywnie wpływa na wzrost PKB, a dalej dochodów budżetowych, generując jednocześnie większy deficyt i bezrobocie. Przed recesją ratują nas tylko obroty z zagranicą, ale wątpliwe czy wystarczą do odwrócenia spadkowego trendu - komentuje PKPP lewiatan.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane