PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PKPP Lewiatan: W grudniu spadła dynamika sprzedaży nawet w dyskontach i hipermarketach

Autor: PKPP Lewiatan, www.dlahandlu.pl 25 stycznia 2013 09:54

PKPP Lewiatan: W grudniu spadła dynamika sprzedaży nawet w dyskontach i hipermarketach

Już w listopadzie ubiegłego roku widać było, że Polacy bardzo ostrożnie robią zakupy. W grudniu zachowywali się inaczej niż zwykle, czyli nie wydawali tak dużo pieniędzy na zakupy świąteczne, jak chociażby w 2011 roku. Mimo że, dane o zatrudnieniu i bezrobociu nie były jeszcze aż tak złe, to jednak niepewność o przyszłość, lęk przed utratą pracy, wpłynęły na ich decyzje konsumpcyjne - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

W grudniu spadła dynamika sprzedaży detalicznej nawet w tzw. sklepach niewyspecjalizowanych, przede wszystkim dyskontach, ale także hiper- i supermarketach, które posiadają marki własne. Niższa skłonność gospodarstw do konsumpcji przełoży się na sytuację gospodarczą w I, a także II kwartale br., ponieważ odbudowa popytu konsumpcyjnego jest długotrwałym procesem.Dlatego w pierwszych trzech miesiącach br. możemy się spodziewać spadku PKB w ujęciu rok do roku. W tej sytuacji Rada Polityki Pieniężnej powinna po raz kolejny obniżyć stopy procentowe już na najbliższym, lutowym posiedzeniu, a nie czekać z tą decyzją do marca br. - podsumowuje główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Marta 2013-01-28 23:18:36

    Przewidując ,że ceny, jak każdego poprzedniego roku , wzrosną przedświętami zaopatrzyłam się na święta już we wrześniu. Praktycznie w grudniu juz nic nie kupiłam.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane