PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Polacy aprobują zakupy w niedzielę

Autor: PAP 9 marca 2015 20:01

Większość Polaków nie ma nic przeciwko takim zachowaniom jak niedzielne zakupy (66 proc.) - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Ponadto 59 proc. respondentów nie ma nic przeciwko pracy zarobkowej w niedzielę, czy nieuczestniczeniu w praktykach religijnych w niedziele i święta (54 proc.).

Według badań CBOS, inny jest już stosunek Polaków do okresu Wielkiego Postu. Około jedna trzecia badanych twierdzi, że nie przeszkadza im, gdy ktoś uczestnicy w zabawach w tym okresie lub organizuje huczne imprezy (odpowiednio 37 proc. i 36 proc.), jednak więcej niż jedna czwarta respondentów twierdzi, że takie zachowania zdecydowanie ich rażą (26 proc. i 28 proc.).

Jeszcze bardziej drażliwą kwestią - jak podkreśla CBOS - jest zachowywanie postu w Wielki Piątek. Nieprzestrzeganie tego kościelnego nakazu najczęściej wywołuje skrajnie negatywne relacje (zdecydowanie razi ono 43 proc. badanych, a nie ma znaczenia dla niespełna jednej trzeciej (30 proc.). Liczba respondentów nieakceptujących zakłócenia niedzielnego odpoczynku pracami remontowymi i porządkowymi również przeważa nad liczbą w pełni aprobujących takie zachowanie (35 proc. wobec 29 proc.).

Jak wynika z badań CBOS, najczęstszymi "grzechami" Polaków są niedzielne zakupy (przyznaje się do nich 71 proc. badanych) oraz jadanie mięsa w piątki (64 proc.). Do podjęcia w niedzielę dobrowolnej pracy zarobkowej lub prac remontowo-porządkowych przyznaje się więcej niż jedna piąta respondentów (odpowiednio 24 proc. i 22 proc.). Co szósty-siódmy badany deklaruje, że zdarza mu się bawić w okresie postu (16 proc.), jadać mięso w Wielki Piątek (15 proc.) oraz wyjeżdżać w celach wypoczynkowych w czasie Wielkanocy (15 proc.) lub Bożego Narodzenia (14 proc.). Najrzadziej badani twierdzą, że zdarza się im się organizowanie hucznych zabaw w okresie postu (7 proc.).Według CBOS, względy religijne przeważają przede wszystkim w przypadku zachowywania postu w Wielki Piątek (72 proc.), nieorganizowania hucznych zabaw w czasie postu (53 proc. i nieuczestniczenia w nich (52 proc.). Okres Wielkiego Postu jest dla Polaków - jak podkreśla CBOS - nadal szczególnym i zakazy z nim związane są dla większości ważne.

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 5-11 lutego tego roku na liczącej 1003 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • mario 2015-03-10 14:42:30

    Nie chcę nikomu ubliżać, ale ankietowani są chyba normalni inaczej. A ankieterzy tak zadają pytania aby ci co im zależy na handlu w niedzielę mieli argumenty w "ręku" "Polacy chcą handlu w niedzielę" Logicznie rzecz biorąc, czy w tych krajach gdzie handel wielkopowierzchniowy w niedzielę jest zakazany, to co tam są głupcy i nie wiedzą co robią. U nas nic się nie liczy, poza trzepaniem kaski, te rekiny z obcym kapitałem wiedzą jak wymusić na naszych decydentach to co chcą i nie ważny dla nich jest interes społeczny, najważniejsza jest kaska i niepłacenie podatków. Wykorzystają nas bez mydełka, bo mamy decydentów nie obliczalnych, bezmózgowców którzy tylko myślą o sobie.!!!!

  • margolka 2015-03-10 08:00:56

    Polacy to powinni sie zdrowo puknąc w głowe.Nie potrafia sami siebie juz uszanowac swojego wolnego czasu,zdrowia.Zapomnieli nawet o tym ze dzien,ktory nalezy sie na odpoczynek zamienili w szary zwykły dzień zakupy zakupy zakupy.Czy nie lepiej wyjsc na spacer,spotkac sie z rodzina, porozmawiac ,wyjsc do kina,wypoczac? Nieee alez skad oni zakupy i co to daje pytam co? choroby to wielkie zarcie,nieumiejetnosc wypoczynku dla organizmu,zanik wiezi rodzinnych .CHORE!

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane