PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Polacy chętnie sięgają po cytrusy

Autor: Puls Biznesu 26 lutego 2014 10:42

W spożyciu owoców Polacy są na końcu w całej UE. Ze spadkowego trendu wyłamują się jedynie cytrusy - informuje Puls Biznesu.

Polacy jedzą coraz mniej owoców, za to kupują coraz więcej cytrusów. Z 40,8 kg owoców, które w ubiegłym roku spożył statystyczny Polak, na mandarynki, pomarańcze i inne owoce cytrusowe przypadło 8 kg - to o 30 proc. więcej niż dekadę temu.

Jak informuje Puls Biznesu w ostatnich latach najsilniej rósł popyt na grejpfruty, jednak zyskiwały również pomarańcze i mandarynki. Łącznie do Polski przyjeżdżają cytrusy za ponad 1 mld zł rocznie. Zdaniem ekspertów rynek krajowy jest stabilny i rośnie powoli. Dynamice sprzedaży sprzyjają trendy prozdrowotne i wzrost świadomości konsumentów.

W większości europejskich krajów spożycie owoców świeżych w ogóle nie wykazuje tendencji wzrostowych. Co, zdaniem ekspertów, jest efektem zwiększenia się konsumpcji innych produktów należących do grupy fast food. Dlatego we wspólnej polityce rolnej 2014-2020 przewiduje się zwiększenie wsparcia na realizację programów promujących wzrost spożycia świeżych oraz przetworzonych produktów ogrodniczych.

Zdaniem ekspertów spożycie cytrusów powinno rosnąć wraz ze wzrostem dochodów społeczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,40

  • Śr

    4,43

  • Min

    2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane