Polacy coraz chętniej kupują gotowe dania wigilijne

Autor: dlahandlu.pl 2 grudnia 2015 10:58

Nawet co czwarta osoba wspomoże się w tym roku mrożonkami na świątecznym stole. Drugie tyle wybierze gotowe, ale nie mrożone potrawy.

24 proc. Polaków deklaruje, że w tym roku na ich wigilijny stole znajdzie się przynajmniej jedna potrawa przygotowana z mrożonki, kupiona w supermarkecie lub dyskoncie. Aż 40 proc. deklaruje, że będą to uszka, 32 proc., że pierogi. Sięgniemy także po mrożone owoce, grzyby i warzywa.

 - Chociaż pierogi oraz uszka z kapustą i grzybami są w sklepach przez cały rok, to w dwa tygodnie poprzedzające święta sprzedaje się aż trzy czwarte rocznej produkcji. To ogrom towaru, który w ciągu kilku dni znika z mroźni. Ta tendencja ma charakter zwyżkowy, zważywszy chociażby na fakt, że z roku na rok rośnie produkcja tego typu potraw. W porównaniu z rokiem 2014 aż o 7 proc. - mówi Grzegorz Mordalski, właściciel firmy Anita, firmy produkującej dania mrożone.

Powód? Oszczędności czasu i pieniędzy. Polacy mają coraz mniej czasu na przygotowanie kolacji wigilijnej, zwłaszcza czasochłonnych potraw. Drugą przyczyną jest topniejący świąteczny budżet. Pojawienie się na stole mrożonek stało się więc sposobem na oszczędzanie. Tak swoją decyzję motywuje aż 70 proc. kupujących mrożone pierogi lub uszka.

Oszczędności mogą być spore - wyliczają producenci. Za 1 kg opakowanie pierogów zapłacimy dziś ok. 7.00 zł, z kolei za 300 g uszek ok. 4.00 zł. To zaledwie jedna czwarta wydatku, jak musielibyśmy ponieść robiąc sami tego typu potrawy. 

Trendowi sprzyjają także sieci handlowe i dyskonty. W okresie poprzedzającym święta w lodówkach można całą gamę produktów wigilijnych. Do tego dochodzą także promocje, jakimi kuszą handlowcy. 

Sondę konsumencką firmy Anita przeprowadzono w dniach 9-13 listopada 2015, na grupie 450 osób w wieku 18-55 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,99

  • Śr

    5,36

  • Min

    3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane