PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Polacy wydali na dania w słoikach ponad 371 mln zł

Autor: Agrotechnika 7 marca 2013 11:16

Polacy wydali na dania w słoikach ponad 371 mln zł

Według danych firmy Nielsen, w 2012 roku Polacy kupili ponad 40 tys. ton dań warzywno-mięsnych w słoikach i wydali na nie 371,6 mln. zł. Rynek urósł o 2,4 proc. ilościowo i 3 proc. wartościowo, czyli tak, jak wcześniej przewidywali eksperci. Rynek ten na razie jest stabilny i nie zwiększa się dynamicznie, ale też nie kurczy. W sytuacji spowolnienia gospodarczego, to już dosyć dobra wiadomość dla producentów. A większość ekspertów jest zgodnych, że rynek ten ma przed sobą dobre perspektywy.

Rok 2012 niczego nie zmienił, jeżeli chodzi o postrzeganie kategorii dań w słoikach. Nadal tylko ok. 38 proc. Polaków w wieku 15+ deklaruje ich spożycie nie częściej niż raz na pół roku - mówi Zenon Daniłowski, prezes Makaronów Polskich, do których należy marka Stoczek, powołując się na badania Omnibus. Przyznaje, że w tym segmencie raczej nie przybywa nowych konsumentów. To tłumaczy agresywne, głównie cenowe działania konkurencji. Producenci niechętnie też oferują innowacje produktowe, w siłę rosną marki private label - ponad 20 proc. wzrostu wartościowo, co daje im ponad 28 proc. udziału w rynku.

Największe powodzenie mają dania gotowe kojarzone z polską kuchnią: flaki, fasolka po bretońsku, pulpety, gołąbki, klopsy. Stoczek ocenia, że w roku ubiegłym o ponad 7 proc. wzrosła sprzedaż produkowanej pod tą marką fasolki po bretońsku, gołąbków i klopsów. Delikatny wzrost odnotowały też flaki, pulpety i bigos. - U nas nadal, niezmiennie od kilku lat najlepiej sprzedają się flaki zamojskie. Zauważamy też wzrost sprzedaży na wprowadzonych w ubiegłym roku daniach kompletnych, z kaszą, makaronem, ziemniakami, kluseczkami w segmencie ekonomicznym - mówi Zenon Daniłowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane