PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Polscy konsumenci nie znają się na jajkach

Autor: PAP/rp.pl 5 czerwca 2015 11:47

Polacy nadal słabo orientują się, jak rozpoznać jajka, pochodzące z określonych typów hodowli - wynika z sondażu TNS Polska. Tylko 25 proc. Polaków wie, że pochodzące z produkcji ekologicznej jajka mają na skorupce cyfrę "0".

Na skorupce każdego kurzego jajka w sklepie znajduje się numer, którego pierwsza cyfra oznacza rodzaj chowu kur. Cyfra "" - jaja z produkcji ekologicznej, "1" - od kur na wolnym wybiegu, "2" - z chowu ściółkowego, "3" - z chowu klatkowego, uważanego za najmniej przyjazny kurom.

Jak wynika z majowego sondażu TNS Polska, tylko jedna czwarta badanych wie, że pochodzące z produkcji ekologicznej jajka mają na skorupce cyfrę "". 31 proc. respondentów źle identyfikuje ten symbol, a 44 proc. przyznaje, że nie wie, jaki chów oznacza "" na skorupce.

Tylko 23 proc. badanych rozpoznało, że jajka z "1" pochodzą z chowu na wolnym wybiegu; 34 proc. udzieliło złej odpowiedzi, a 43 proc. przyznało, że nie wie.

28 proc. ankietowanych udzieliło poprawnej odpowiedzi co do jaj z chowu ściółkowego; 26 proc. odpowiedziało źle, a 46 proc. nie wiedziało, jaki chów oznacza cyfra "2" na skorupce.

Najwięcej, bo ponad jedna trzecia badanych (35 proc.) wie, że cyfra "3" jest symbolem jaj z chowu klatkowego. 22 proc. respondentów udzieliło w tej materii nieprawidłowej odpowiedzi, a 43 proc. po prostu nie wiedziało.

Jak podkreśla TNS Polska, osoby, które potrafią prawidłowo połączyć w pary wszystkie symbole z typami hodowli, to częściej kobiety, osoby lepiej wykształcone oraz te lepiej sytuowane materialnie.

Ponad połowa Polaków (56 proc.) wprost deklaruje, że nie wie, która z początkowych cyfr symbolu umieszczonego na skorupce jajka oznacza jajka pochodzące z hodowli, gdzie kury żyją w warunkach najbardziej zbliżonych do naturalnych. A tylko około jedna czwarta respondentów (24 proc.) wskazała prawidłową odpowiedź - czyli "".

Sondaż został zrealizowany w dniach 8-14 maja tego roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1006 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Ola 2015-06-05 21:57:26

    Jestem terazw Niemczech.I jaja kupuję w NORMA. Zawsze spotykam tylko z 2 na poczatku.W Polsce kupuję hurtowo 300 dla siebie 150 i dla sąsiadki 150. Mamy przywiezione do domu i cena o wiele niższa niz w sklepach.Zawsze śieże z 3 ,bo nie będę przeplacać. Gwarancji nie mam ,że te z 2 są od kur z chowu ściółkowego.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane