Polski rynek piwa będzie rósł pod względem wartości

www.portalspozywczy.pl 19 października 2014 18:53

Polski rynek piwa powinien rosnąć pod względem wartości wraz ze wzrostem gospodarczym, ale może pójść śladem rynków zachodnich i spadać pod względem wolumenu - mówi w wywiadzie dla serwisu portalspozywczy.pl Jorn Tolstrup Rohde, Senior Vice President Carlsberg Group, Western Europe.

- Myślę, że rynek będzie rosnąć wraz ze wzrostem PKB. Ma szansę na wzrost wartościowy - ludzie będą szukać nowych smaków, bardziej wyrafinowanych. Jeśli rynek nie pójdzie w tę stronę, wtedy będziemy mogli mówić o procesie jego lekkiego zmniejszania się, podobnym do procesów, które obserwujemy na innych dużych europejskich rynkach, np. niemieckim, brytyjskim czy francuskim. Spada tam wolumen, za to wzrasta zainteresowanie piwami z półki premium - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Jorn Tolstrupe Rohde.

- Nie podam dokładnej prognozy, ale obserwuję takie zjawisko na wszystkich rynkach zachodnioeuropejskich. Obserwujemy spadek lub utrzymanie wolumenu na dotychczasowym poziomie i wzrost pod względem wartości, dzięki temu, że konsumenci wciąż poszukują nowych, wyrafinowanych i ciekawych smaków droższej kategorii - dodaje wiceprezes Carlsberg Group.

Polski rynek piwa w ciągu ostatniej dekady stał się rynkiem dojrzałym i nasyconym, a statystyczny Polak wypija ok. 98 litrów piwa rocznie.
Produkcja piwa w Polsce po ośmiu miesiącach 2014 roku wzrosła o 0,8 proc. wobec takiego samego okresu roku 2013 i wyniosła 28,8 miliona hektolitrów.

W całym 2013 roku produkcja piwa w Polsce w ujęciu rocznym wzrosła o 0,7 proc. wobec 2012 roku i wyniosła 39,56 mln hektolitrów.

Natomiast spożycie piwa w 2013 roku w Polsce spadło o ok. 2,0 proc. do 37,2 miliona hektolitrów. W 2013 roku branżę piwną zawiodła nie tylko sytuacja gospodarcza w kraju, a co za tym idzie konsumenci, ale też niesprzyjająca branży pogoda, jak również dość wysoka baza z roku 2012, gdy w Polsce odbywały się mistrzostwa Euro 2012 napędzające sprzedaż piwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5323

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane