PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Prezes Grupy Ambra: rynek wina w Polsce powinien się podwoić

www.portalspozywczy.pl 20 czerwca 2013 14:23

Rynek win gronowych w Polsce powinien podwoić się w ciągu następnych ośmiu lat. W Polsce jest wciąż niskie spożycie wina, niskie są wydatki Polaków na wino w porównaniu do całości wydatków na alkohol, a nasila się trend przechodzenia Polaków od wódki i piwa w kierunku wina - mówi w wywiadzie dla serwisu portalspozywczy.pl Robert Ogór, prezes Ambra SA.

- Wydatki na alkohol w Polsce to 26 mld zł rocznie i w tych wydatkach rynek win gronowych, który od 10 lat nieustannie rośnie, stanowi w dalszym ciągu jedynie niewiele ponad 7 proc. udziału - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Ogór.


- Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat rynek wina w naszym kraju podwoił się, więc myślę, że można spokojnie oczekiwać, że takie podwojenie rynku również nastąpi w ciągu kolejnych ośmiu lat - dodaje.

Prezes podkreśla, że w Polsce jest nie tylko niski udział wydatków na wino w całości wydatków na alkohol, ale też nadal bardzo niski poziom konsumpcji na głowę. Połączone jest to z silnymi trendami społecznymi promującymi wino, takimi jak wzrost edukacji, wzrost dochodów, czy rosnąca rola kobiet również jako konsumentek.


- Konsumpcja win gronowych w Polsce jest na poziomie ok. 3,5 litra na głowę i nie ma drugiego kraju w Europie - obojętnie czy na wschodzie, północy czy na zachodzie Europy, o krajach winiarskich nie wspominając - w których konsumpcja byłaby tak niska. Dla przykładu w Danii to ok. 35 litrów na głowę, w Belgii 30 litrów, Czechach 18 litrów, a na Słowacji 13,5 litra na głowę - powiedział prezes.

Dodał, że te silne trendy społeczne, które dopiero zaczęły się rozkręcać, powodują przechodzenie konsumentów z wódki i piwa do wina.

- Zmiany w naszym społeczeństwie jeszcze się nie zakończyły. Jesteśmy społeczeństwem modernizującym się co do stylu życia. Np. w północnej Europie wino to, ogólnie ujmując, napój nowoczesności i dużego miasta - mówi także Ogór.

Konsumpcja win gronowych w Polsce wynosi ok. 3-3,5 litra na głowę rocznie, podczas gdy w innych krajach europejskich jest wielokrotnie wyższa.
We Francji, gdzie tradycja picia wina jest mocno zakorzeniona pije się ok. 47 litrów wina na głowę, we Włoszech prawie 50 litrów, a np. w Chorwacji aż 70 litrów na głowę rocznie

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane