Rosną ceny jabłek

31 marca 2015 12:04

Ceny jabłek deserowych w Polsce w marcu w dalszym ciągu pozostawały w tendencji wzrostowej. W ostatnim tygodniu marca (23-24.III) średnia cena w skupie do konsumpcji bezpośredniej wynosiła 1,07 zł/kg i była o 35 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej (dane Min. Rolnictwa) - informują analitycy BGŻ.

To pierwszy raz w bieżącym sezonie, kiedy średnia cena jabłek w skupie ukształtowała się na poziomie wyższym niż 1,00 zł. Dynamika wzrostu cen w marcu wyraźnie przyspieszyła w porównaniu do stycznia i lutego br. Notowana w trzeciej dekadzie marca br. cena jabłek, była o 18,1  proc. niższa niż w roku poprzednim, natomiast miesiąc wcześniej (26-27.II) kształtowała się na poziomie o 43  proc. niższym w relacji r/r.

Przyczyną wzrostów cen może być zwiększony eksport jabłek z Polski, a także zmniejszenie ich podaży poprzez wycofanie z rynku części produkcji. Z drugiej strony, jednym z czynników wzrostów może być wstrzymywanie się ze sprzedażą jabłek przez część producentów liczących na dalszy wzrost cen.

Jeśli chodzi o ceny na rynkach hurtowych, tu również można było odnotować silne wzrosty. Największą dynamiką w ostatnich tygodniach charakteryzowały się ceny jabłek odmiany Gala oraz Golden Delicious. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa wynika, że w średnio w marcu br. zwiększyły się odpowiednio o 22 i 32  proc. w stosunku do przeciętnej ceny w lutym br.

Ceny jabłek odmiany Idared na wybranych rynkach hurtowych wzrosły w analogicznym okresie o 18  proc. do 1,18 zł/kg. W przypadku Gali oraz Golden Deliciousa przyczyną silnych wzrostów mógł być również szybki spadek zapasów w krajach europejskich. Według AMI, sprzedaż jabłek tych odmian na początku bieżącego roku silnie wzrosła - głównie za przyczyną zwiększonego eksportu do krajów Afryki Północnej z Francji oraz Włoch.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,59

  • Śr

    3,49

  • Min

    1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane