PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Rośnie spożycie alkoholi mocnych

Autor: Dziennika Gazeta Prawna 30 września 2014 09:04

Statystyczny Polak wypija rocznie tyle wódki, ile w połowie lat 90. A wina spożywamy o połowię mniej niż na przełomie wieków. Tak przynajmniej wynika ze statystyk GUS - informuje Dziennika Gazeta Prawna.

W ubiegłym roku spożycie na głowę wysokoprocentowego alkoholu wyniosło 3,6 litra czystego spirytusu. Z danych GUS wynika więc, że Polacy piją z roku na rok coraz więcej mocnych alkoholi. W 2013 roku spożyli go najwięcej od 1994 r., gdy średnio wypijali 3,8 litra.
Eksperci z branży spirytusowej przyznają, że popularność mocnych alkoholi rośnie, ale zmienia się struktura spożycia w tym segmencie. Anna Kalinowska, członek zarządu Vinpol mówi, że wraz ze wzrostem spożycia wyrobów spirytusowych widać rosnące zainteresowanie wódkami smakowymi, gatunkowymi oraz whisky kosztem wódki czystej. Jednym z powodów jest rosnąca akcyza, która winduje cenę wódki.
Ekspercie dodają, że popularność czystej wódki będzie dalej spadać. W ubiegłym roku spadek w tej kategorii wyniósł 1,2 proc., zaś sprzedaż wódek smakowych zwiększyła się o 1 proc., a whisky i 30 proc. W tym roku ten trend trwa nadal.
Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego mówi, że w pierwszym półroczu 2014 r. spożycie czystej wódki zmniejszyło się o kolejne 4 proc., a sprzedaż whisky wzrosła o 12 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,85

  • Min

    2,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane