PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Rynek makaronów cały czas rośnie

www.portalspozywczy.pl 11 maja 2015 13:19

Rynek makaronów w Polsce cały czas rośnie i jest bardzo perspektywiczny. Dzisiaj jego wielkość to prawie 154 tys. ton rocznie, a wartość około 951 mln. zł. Do niedawna makaron był w polskiej kuchni traktowany jedynie jako dodatek do zup i potraw, dzisiaj często występuje w roli głównej na naszych stołach.

Obecnie konsumpcja makaronów w Polsce wynosi około 5 kg per capita, a porównując np. do rynku niemieckiego, gdzie ta konsumpcja zbliża się do 9 kg/os., to mamy jeszcze przestrzeń na około 60-proc. wzrost – informuje firma Maspex. Według analiz Panelu Gospodarstw Domowych GfK pojedyncze gospodarstwo domowe kupiło w 2014 roku przeciętnie prawie 12 kg makaronu i wydało na ten cel 65 zł. Częstotliwość zakupów tej kategorii wyniosła średnio 18 aktów zakupowych w ciągu roku. Największy udział w rynku odnotowują makarony pszenne z 93 proc. udziałem wartościowym i 95 proc. udziałem ilościowym. Uwagę konsumentów przyciągają również makarony pełnoziarniste: owsiane, gryczane, orkiszowe, żytnie i inne. Mają one łącznie odpowiednio 5 proc. (wartościowo) i 3 proc. (ilościowo) udział w rynku

Polacy coraz chętniej otwierają się na nowinki kulinarne. Inspiracją są dla nich podróże zagraniczne, gdzie poznają inny styl gotowania oraz smaki. Pierwszym wyborem przestały być ziemniaki, a co raz częściej na stole pojawia się makaron lub kasza, jako dodatek do drugiego dania.

Z danych firmy Mintel wynika, że na polskim rynku doskonale przyjęły się i nadal będą się rozwijać kategorie tzw. funkcjonalnych makaronów. Polacy w coraz większym stopniu dbają o swoje zdrowie i zdrową, zbilansowaną dietę, dlatego coraz chętniej sięgają po takie pozycje jak: pełnoziarnisty makaron, wykonany z wysokiej jakości składników. Poza tym Polacy chętnie spożywają również makaron wzbogacony witaminami i minerałami. Perspektywiczną kategorią jest również pasta z dodatkiem błonnika, i mimo, że ta kategoria jest niszowa, to jednak, zdaniem ekspertów, ma potencjał rozwoju. Taki makaron szczególnym zainteresowaniem cieszy się wśród kobiet, które obok zdrowia dbają również o swoją wagę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,36

  • Min

    0,85

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane