PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Rynek owoców w Polsce jest wart rocznie 4,3 mld zł

Autor: GfK 20 października 2014 10:59

Z danych GfK wynika, że w okresie ostatnich 12 miesięcy rynek owoców w Polsce zanotował prawie 6-procentowy wzrost w ujęciu wartościowym i prawie 11-procentowy wzrost w ujęciu ilościowym w porównaniu do poprzedniego analogicznego okresu.

Analizowana kategoria owoców obejmuje owoce świeże, polskie, zagraniczne i egzotyczne, z wyjątkiem bananów i ananasów.

W okresie od września 2013 do sierpnia 2014 roku 99,4 proc. polskich gospodarstw domowych przynajmniej raz dokonało zakupu owoców. W ciągu monitorowanych 12 miesięcy pojedyncze gospodarstwo domowe kupiło owoce przeciętnie 64 razy, wydając na produkty tej kategorii podczas jednej wizyty zakupowej średnio 5,12 zł.

- W analizowanym okresie najchętniej kupowanymi owocami były jabłka - zakupiło je ponad 94,6 proc. gospodarstw. Spośród wszystkich analizowanych podkategorii, jabłka były również kupowane najczęściej i w największych ilościach. W ciągu roku pojedyncze gospodarstwo domowe dokonało zakupu jabłek średnio 22 razy i kupiło przeciętnie 30 kg tych owoców - komentuje .Agnieszka Gorecka, analityk kategorii w Panelu Gospodarstw Domowych GfK.

W dalszej kolejności największą popularnością pod względem liczby nabywców cieszyły się cytryny (90,1 proc.), mandarynki (86,1 proc.), pomarańcze (86 proc.) i winogrona (78,4 proc.).

W ujęciu ilościowym polskie gospodarstwa domowe kupowały najwięcej jabłek, pomarańczy, truskawek, mandarynek, arbuzów i winogron.

Biorąc pod uwagę miejsca zakupu i kanały sprzedaży, najwięcej owoców kupowano w dyskontach. Udział tego kanału dystrybucji w zakupach całej kategorii wyniósł 27 proc. i był wyższy w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym o 1,2 pp. Duże znaczenie w zakupach owoców miał również handel tradycyjny (22 proc.) oraz bazary (17 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  12,99

 • Śr

  7,51

 • Min

  4,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane