PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Rynek piwa w Polsce wart 15 mld zł

www.portalspozywczy.pl 30 marca 2015 14:33

Rynek piwa w Polsce w 2014 roku był wart 15 miliardów złotych. Wartość tego rynku spadła jednak o 0,6 proc. wobec 2013 r., natomiast spadek ten został skompensowany wzrostem ilościowym sprzedaży o 0,8 proc. – ocenia Tomasz Bławat, prezes Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie opierając się na danych firmy badawczej Nielsen.

- Sprzedaż na tym rynku wartościowo spadła o 0,6 proc. i wartość rynku wyniosła około 15 miliardów złotych. Natomiast nastąpił wzrost wolumenu o około 0,8 proc. do około 29 milionów hektolitrów piwa w 2014 roku – mówi Tomasz Bławat.

Podkreśla, że rośnie też eksport. Po 11 miesiącach 2014 roku na eksport zostało wysłane z Polski ponad 2,7 miliona hektolitrów piwa, podczas gdy w całym 2013 roku było to ok. 2,6 miliona hektolitrów. Dane o eksporcie za cały 2014 rok jeszcze nie są dostępne.

- Moce produkcyjne w Polsce mamy nie w pełni wykorzystane, więc producenci poszukują nowych rynków zbytu i sądzę, że ten eksport będzie dalej rósł - dodaje prezes ZPPP Browary Polskie.

W 2015 roku związek spodziewa się utrzymania wolumenów kategorii na poziomie zbliżonym do roku 2014 przy niewielkim spadku wartościowym sprzedaży.

Polski rynek piwa jest już stabilny, dojrzały oraz nasycony, ale także konkurencyjny i innowacyjny. Innowacyjność jest właśnie kierunkiem rozwoju dla tej branży w Polsce, mówi prezes Browarów Polskich, które jest też prezesem Carlsberg Polska, trzeciego browaru w Polsce.

W przyszłości związek Browary Polskie przewiduje organiczny spadek rynku piwa spowodowany czynnikami demograficznymi (starzenie się społeczeństwa). Może to zostać skompensowane przez innowacje i nową ofertę produktową w kategorii, gdyż podobnie jak w całej Europie obserwujemy zmieniające się preferencje konsumenckie – poszukiwanie nowych smaków.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane