PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Rynek wina powinien rosnąć w tempie ok. 6 proc. rocznie

Autor: www.dlahandlu.pl 9 maja 2014 12:32

Rynek wina w Polsce dynamicznie się rozwija, a Polacy otwierają się na nowe doznania smakowe. Wedle wszelkich szacunków rynek wina powinien nadal stabilnie rosnąć w tempie ok. 6 proc. rocznie.

Jakie zagraniczne wina smakują nam najlepiej? - W latach 2008-2012 prym wiodły wina z Nowego Świata np. z Chile, Argentyny, RPA czy Kalifornii. Jednakże teraz znowu do łask wróciły wina europejskie. Polacy najbardziej lubią wina włoskie, francuskie i hiszpańskie. Silną pozycję wypracowała sobie też Portugalia. Nastąpił również powrót do win bułgarskich, które znacznie poprawiły swoją jakość - mówi Ewelina Szkodzińska-Petrini PR manager firmy Jantoń.

Mimo wzrostu spożycia wina nasza wiedza na jego temat ciągle jest niewielka. Z tego też powodu bardzo często przy zakupie kierujemy się prostą, choć nie zawsze słuszną zasadą - „im droższe tym lepsze". Wbrew powszechnej opinii wina sprowadzane z zagranicy, nawet te jakościowe wcale nie muszą być drogie. - Obecnie na rynku jest wiele bardzo dobrych win w przystępnej cenie i w zależności od naszych preferencji smakowych możemy takie wina znaleźć - przekonuje Ewelina Szkodzińska-Petrini.
Większość win importowanych do Polski sprzedawanych jest w przedziale 15 - 20 zł.

Polska ma duży potencjał wzrostowy ponieważ nadal mamy jeden z najniższych na świecie wskaźników spożycia wina per capita (jedynie nieco ponad 3 l na osobę w ciągu roku ). Na korzyść rynku win wpływają również inne dodatkowe czynniki. Jednym z nich jest podwyższona akcyza na alkohole mocne, która może doprowadzić do zmian w strukturze sprzedaży napojów alkoholowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane