PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Rynek żywności ekologicznej rozwija się w tempie ok. 20-25 proc. rocznie

www.portalspozywczy.pl 17 lipca 2013 13:30

Rynek żywności ekologicznej rozwija się w tempie ok. 20-25 proc. rocznie

- Rozwój rynku ekologicznego w Polsce związany jest głównie z rosnącą świadomością konsumentów oraz wzrastającym zainteresowaniem zdrowym stylem życia i odżywiania się. Szacujemy, że rynek ten rozwija się mniej więcej w tempie ok. 20-25 proc. rocznie - mówi w rozmowie z serwisem www.portalspozywczy.pl Sylwia Rybicka, prezes zarządu Symbio.

Nie ma dokładnych badań co do wielkości rynku ekologicznego w Polsce, głównie z uwagi na brak rozróżnienia żywności ekologicznej od innej żywności, określanej również mianem zdrowej. Pojawiają się jednak różne szacunki I raporty, które podają, że zdrowej żywności stanowił ok 375 mln w roku 2010 i rośnie 25% rocznie. Instytut Uprawy Nawożenia I Gleboznawstwa w Puławach szacuje wartość rynku na 50 mln Euro.

- Naszym zdaniem, porównując się z innymi państwami UE, gdzie spożycie żywności ekologicznej jest nawet 10-20 krotnie wyższe, Polska jest wciąż na początku drogi. Średnia dla Europy to 3% rynku żywności. Podczas gdy w Niemczech, Dani, czy Szwajcarii ten wskaźnik dochodzi do 5%, w Polsce to wciąż zaledwie 0,2% - mówi Sylwia Rybicka, prezes zarządu Symbio.

I dodaje: - Jeszcze parę lat temu gdy z pewną nieśmiałością wprowadzaliśmy na rynek nasze pierwsze produkty ekologiczne (soki i dżemy) na rynek polski (w tym czasie byliśmy już uznanym producentem ekologicznych półproduktów na rynki Unii Europejskiej i USA), zainteresowanie tymi produktami było szczątkowe, a wiedza na ten temat jeszcze mniejsza. Dziś obserwujemy, że nasi konsumenci są coraz bardziej świadomi i coraz lepiej odróżniają produkty ekologiczne od "pseudoekoproduktów", choć do ideału nam jeszcze daleko. Mało tego, coraz większego znaczenia nabiera fakt, iż jest to produkt polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Agnieszka Górnicka, Inquiry 2013-07-17 14:45:52

  Dane o rynku żywności ekologicznej w Polsce są dostępne w raporcie firmy Inquiry.ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,40

 • Śr

  4,43

 • Min

  2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane