PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Są już gruntowe polskie truskawki. Ceny od 12 do 15 zł za kg

Autor: www.dlahandlu.pl 29 maja 2013 09:13

Są już gruntowe polskie truskawki. Ceny od 12 do 15 zł za kg

Truskawki z polskiej produkcji gruntowej, osłoniętej są już w sprzedaży. Znaczne opóźnienie w wegetacji spowodowało, że dostawy nadal są małe, a ceny dwukrotnie wyższe niż w tym samym terminie roku ubiegłego. Są także truskawki z wysokich tuneli. Cena w zależności od wielkości owoców i ich wybarwienia waha się na polskich rynkach hurtowych od 12 do 15 złotych za kilogram. W roku ubiegłym o tej samej porze ceny były o połowę niższe - podał Rynek w Broniszach.

Opóźnienia wegetacyjne w zależności od rejonu są różne, ale wynoszą co najmniej 10 dni. Wysokie temperatury ( w połowie maja) znacznie przyspieszyły kwitnienie w sadach i na plantacjach owocowych. Teraz jednak nastąpiło znaczne ochłodzenie i nawet jeżeli truskawki zawiązały już owoce to muszą one dojrzeć, a przy niskich temperaturach i dość obficie padających deszczach dojrzewanie przebiega wolno.

Z zapowiedzi specjalistów wynika, że owoce będą teraz taniały jednak jeszcze przez co najmniej tydzień ceny truskawek będą wysokie. Dostawy krajowych owoców dopiero się zaczęły bowiem truskawki notowane są tylko na Rynkach w Poznaniu, Broniszach i Radomiu.

Także truskawki z importu trzymają cenę, na Rynku w Broniszach importowane owoce sprzedawane są w ofercie hurtowej od 9.00 do 15.00 zł za kg, w Poznaniu od 12 do 13 zł. O ile rosnąć będą dostawy produkcji krajowej o tyle ograniczany będzie import. Obecnie dominują w ofercie handlowej tych owoców truskawki z importu.

Już pojawiły się w sprzedaży czereśnie sprowadzane z Węgier i Hiszpanii. Cena owoców z południa Europy w ofercie hurtowej to od 50 zł za opakowanie 2 kg do 250 zł za 5 kilogramów. Coraz więcej jest brzoskwiń i moreli z Turcji i Hiszpanii.

Rosną dostawy polskich warzyw, jednak ze względu na długa zimę i obecne chłody ceny są wyższe niż przed rokiem.

Na Rynku w Broniszach kalafiory oferowane są w cenie od 4 do 5 zł za sztukę czyli o 30% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Kapusta w hurcie kosztuje od 3,75 do 4,50 za główkę czyli półtora raza więcej niż rok temu, o 70% więcej kosztują ogórki krótkie szklarniowe, ale już pomidory polskiej produkcji są od 10 do 25% tańsze.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Marta 2013-07-31 15:32:52

  Drogi pracowniku fmcg

  Musisz uwzględnić dochody polski rodzin, którym starcza zaledwie na marne jedzenie po zrobieniu opłat za mieszkanie, prąd ,gaz i inne. A co do pewności czy produkty polskie są czyste czy nie to nie ma żadnej! gwarancji a wykarmić rodzinę trzeba. Ostatnio czytałam o polskim rzepaku pryskanym trucizną ,aby odchwaścić plantację rzepaku i szybciej można było go wysuszyć. Z tego robią potem olej , na którym smażymy. Ja już przestałam wierzyć w uczciwość i polskich producentow( mięso ze zdechłych zwierząt przerabiane na zywność dla ludzi, sól odpadowa stosowana przez duże zakłady, susz jajeczny i mozna by mnożyć . Trzeba kierować się nie tylko ceną ale też rozsądkiem i wyczuciem .

 • pracownik fmcg 2013-06-06 23:30:02

  drogi "konsumencie" z takim podejściem to nasz rodzimy rynek szybko pójdzie w las...

  Musisz uwzględnić koszty produkcji, razem z wydłużonym procesem dojrzewania owoców niestety i ten koszt rośnie. Dodatkowo pamiętaj o tym, że w dużej mierze kupując truskawki od naszych rodzimych plantatorów masz pewność, że są "czyste" bez żadnej chemii przyśpieszającej wzrost itp.

 • Konsument 2013-06-04 16:25:27

  Na truskawki idę do Lidla za 9 zł/kg. Jak polscy plantatorzy będą sprzedawali w takiej cenie swoje owoce to pójdą z torbami na własne życzenie. I niech potem nie płaczą że im bida.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,49

 • Śr

  3,83

 • Min

  2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane