Słodycze organiczne opanują rynek europejski?

Autor: www.dlahandlu.pl 25 lipca 2016 11:33

Chociaż termin „organiczny“ nie kojarzy się z łatwością z rynkiem słodyczy, wygląda na to, że europejskie marki coraz chętniej w takich wariantach się rozsmakowują – badania Mintel pokazują, że Europa jest odpowiedzialna za 63% nowych słodyczy organicznych wprowadzonych na świecie w roku 2015.

Obecnie Europa dominuje w zakresie globalnych innowacji w słodyczach organicznych. W 2015 roku o wiele mniej, tj. 24% takich produktów wprowadzono w Azji Pacyficznej, 7% w Ameryce ‎Łacińskiej, 6% w Ameryce Północnej i tylko 1% na Środkowym Wschodzie i w Afryce.

Według najnowszych analiz w oparciu o Globalną Bazę Nowych Produktów firmy Mintel, Niemcy są przodującym rynkiem europejskim, jeśli chodzi o wprowadzanie na rynek słodyczy organicznych. W 2015 Niemcy odpowiadały za 44% wszystkich słodyczy organicznych wprowadzonych w regionie. Stawia to Francję, drugi najbardziej innowacyjny rynek słodyczy organicznych w Europie, na drugim miejscu z 18% udziałem. Na kolejnych miejscach znalazły się Hiszpania (6%), UK (5%) oraz Republika Czeska (5%).

Okazuje się, że oświadczenia o tym, że produkt jest organiczny są bardzo popularne na niemieckim rynku słodyczy, ponieważ aż 10% nowych produktów wprowadzonych na rynek w 2015 roku było oznaczonych właśnie jako ‘organiczny’. We Francji natomiast, o wiele mniej, tj. 5% wszystkich słodyczy wprowadzonych na rynek w 2015 roku było promowanych jako ‘organiczne’. W Hiszpanii udział ten wyniósł 3%, zaś we Włoszech 2%.

Organiczna żywność jest dobrze odbierana przez konsumentów europejskich, co również wskazuje na duże możliwości rozwoju kategorii słodyczy w tym segmencie. Prawie jedna piąta francuskich (18%), niemieckich (17%) i włoskich (16%) konsumentów obecnie kupuje więcej organicznej żywności i napojów – to samo deklaruje 14% polskich i 12% hiszpańskich konsumentów. Co więcej, konsumenci są skorzy zapłacić więcej za produkty, które są organiczne, co potwierdza 18% respondentów w Niemczech, 17% we Francji, 16% w Polsce, 14% we Włoszech i 13% w Hiszpanii.

- Ponieważ kategorii słodyczy coraz mocniej i krytyczniej przyglądają się rządy, urzędnicy ds. zdrowia oraz sami konsumenci, producenci usilnie pracują nad tym, by ich produkty stały się ‚czystsze’ i bezpieczniejsze – wymieniają sztuczne barwniki i aromaty na naturalne i organiczne odpowiedniki, a także zastępują jaskrawe i bardzo kolorowe słodycze ‘z przeszłości’ ulepszonymi odpowiednikami ‘better-for-you’. W szczególności konsumenci z Niemiec są bardzo świadomi korzyści płynących ze stosowania organicznych składników, ponieważ wiążą się one ze zdrowymi nawykami żywieniowymi, a także z dbałością o środowisko naturalne - komentuje Marcia Mogelonsky, dyrektor ds. analiz w kategorii żywności i napojów w firmie Mintel.

Wzrost liczby organicznych wariantów jest również spowodowany faktem, że konsumenci stają się coraz bardziej wyczuleni na kwestię zdrowych składników, a często ich brak, w słodkich przekąskach. Aż dwie trzecie (66%) polskich konsumentów twierdzi, że obecny wybór zdrowych słodyczy nie jest satysfakcjonujący. Podobne informacje zebrano w innych częściach Europy. Na przykład 60% hiszpańskich, 60% francuskich, 56% niemieckich i 45% włoskich konsumentów również zgadza się z tą opinią.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,26

  • Śr

    4,36

  • Min

    3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane