Spada konsumpcja mleka i śmietany, rośnie - jogurtów i serów

www.portalspozywczy.pl 11 maja 2016 15:10

Konsumpcja mleka w Polsce od wielu lat spada, podobnie jest w przypadku śmietany i masła, natomiast spożycie jogurtu i serów rośnie. Ceny mleka i jogurtów rosły w ciągu ostatnich lat – wynika z raportu opracowanego przez Bank BGŻ BNP Paribas we współpracy z firmą badawczą GfK.

Według danych GUS, w latach 1999–2014, konsumpcja mleka pitnego w gospodarstwach domowych w Polsce charakteryzowała się dość dużą dynamiką spadku.

W 2014 r. jego spożycie wyniosło 3,26 litra miesięcznie w przeliczeniu na jedną osobę w gospodarstwie domowym i było o 43,5 proc. mniejsze niż w 1999 r., kiedy kształtowało się na poziomie 5,77 litra. Średnioroczna dynamika spadku wyniosła zatem 3,7 proc.

Pomimo że konsumpcja mleka corocznie spada, to wg badań GfK „Polska na widelcu” prawie co trzeci Polak spożywa je nawet 2–3 razy w tygodniu. Na spadek konsumpcji mleka mógł też silnie wpłynąć silny wzrost jego ceny, dużo wyższy w porównaniu z cenami jogurtów .

W przypadku jogurtów dane GUS o budżetach gospodarstw domowych wskazują na ich największy wzrost popularności wśród wszystkich produktów mlecznych. Miesięczne spożycie jogurtów w 2014 r. wyniosło 0,5 litra na osobę i było o 42,9 proc. większe niż w 1999 r., kiedy kształtowało się na poziomie 0,35 litra.

Z badań GfK „Polska na widelcu” wynika, że najczęściej wybieranymi przez Polaków jogurtami są jogurty smakowe/owocowe do jedzenia łyżeczką, po które sięgają średnio 5 razy w miesiącu.

Jednocześnie prawie 1/5 ankietowanych deklaruje, że spożywa tego rodzaju nabiał aż 2–3 razy w tygodniu. Pojawia się on w głównej mierze w jadłospisie nastolatków i studentów oraz osób o dochodach nieprzekraczających 2000 zł netto w gospodarstwie domowym. Grupy te najczęściej ze wszystkich ankietowanych wybierają również jogurty naturalne oraz pitne.

Więcej na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,10

  • Śr

    3,01

  • Min

    2,26

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane