Spadek stopy bezrobocia w kwietniu

Autor: PAP 7 maja 2015 19:46

Jak podaje PAP, W kwietniu br. stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 11,3 proc., co stanowi 0,4 proc. spadku w stosunku do marca - wynika ze wstępnych szacunków, które przedstawił w czwartek minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MPiPS podkreślił, że w analogicznym okresie ubiegłego roku stopa bezrobocia wynosiła 13 proc.

- W kwietniu w urzędach pracy zarejestrowanych było o 295 tys. osób bezrobotnych mniej niż przed rokiem - wskazał.

Z danych wynika, że w kwietniu br. liczba bezrobotnych zmniejszyła się wobec marca o 76 tys. osób. - Spadek miał miejsce we wszystkich województwach. Najlepszy wynik odnotowano na Mazowszu, gdzie liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 7,7 tys. Sytuacja na rynku pracy wyraźnie poprawiła się również w Małopolsce i na Śląsku - spadek wyniósł po 6,9 tys. - mówił Kosiniak-Kamysz.

Z danych resortu wynika ponadto, że firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. W kwietniu pracodawcy zgłosili bowiem do urzędów 110 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 7,7 tys. więcej niż rok temu. Najwięcej ofert pracy zgłoszono na Mazowszu (12,7 tys.), Śląsku (11,5 tys.) oraz w Wielkopolsce (9,7 tys.).

- Dzięki rozpoczętej przed rokiem reformie, urzędy pracy coraz sprawniej radzą sobie ze zdobywaniem ofert zatrudnienia. Wciąż jednak często są to propozycje słabo płatnej pracy. Pracownicy urzędów muszą przekonać pracodawców, żeby kierowali do nich także oferty dla specjalistów - mówił Kosiniak-Kamysz.

Z wyliczeń ministerstwa wynika, że stopa bezrobocia w porównaniu do marca zmniejszyła się o 0,4 pkt proc., a spadek odnotowano we wszystkich województwach. Najsilniejszy w warmińsko-mazurskim - o 0,8 pkt proc. - czyli w województwie o najwyższym poziomie bezrobocia w kraju.

- Spadek bezrobocia to olbrzymi sukces polskich przedsiębiorców. Tworzeniu miejsc pracy musi jednak towarzyszyć także podwyżka wynagrodzeń i większa stabilizacja zatrudnienia. Tylko wtedy ożywienie gospodarcze będzie trwałe - podkreślił szef MPiPS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • pp 2015-05-13 11:24:37

  0,4 punktu procentowego, redakcjo! a nie procent

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  13,99

 • Śr

  7,24

 • Min

  3,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5083

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane