Spadki na rynku deserów mlecznych; najważniejszym kanałem zakupu są dyskonty

Autor: GfK, www.dlahandlu.pl 22 września 2016 14:50

W okresie od sierpnia 2015 do lipca 2016 polskie gospodarstwa domowe przeznaczyły na kategorię deserów mlecznych 350 mln złotych, co oznacza 2,7-procentowy spadek w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK wynika również, że w ujęciu ilościowym zakupy produktów z tej kategorii zmniejszyły się o 1,5 proc. do poziomu 33 tys. ton.

Analizowana kategoria obejmuje wszystkie rodzaje gotowych deserów na bazie mleka, m.in. pudding, ryż na mleku czy tiramisu. 64 proc. polskich gospodarstw domowych zakupiło desery mleczne przynajmniej raz w roku. Najbardziej popularnym segmentem były puddingi i kremy, które wygenerowały 51 proc. wolumenu zakupów. Z kolei najbardziej rozwijającym się segmentem był ryżu na mleku – w ujęciu ilościowym odnotował 30-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Przeciętny nabywca dokonywał zakupu deserów mlecznych 9 razy do roku, kupując podczas pojedynczej wizyty w sklepie średnio około 404 gramy produktu. W skali roku polskie gospodarstwa domowe kupowały średnio 3,8 kilograma produktów z kategorii deserów mlecznych, wydając na nie 40 złotych. W analizowanym okresie najliczniejsze grupy nabywców stanowiły gospodarstwa z gospodynią domową w wieku 30-39 lat, z obszarów wiejskich i małych miast oraz gospodarstwa bez dzieci.

Biorąc pod uwagę miejsce zakupu, najważniejszym kanałem, w którym gospodarstwa zaopatrywały się w tę kategorię były dyskonty (około 44 proc. udziału w dystrybucji kategorii). W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego kanał ten stracił jednak na ważności.

Jednocześnie zwiększyły się udziały produktów markowych kosztem produktów marek własnych (do poziomu 69 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane