PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Sprzedaż win stołowych może wzrosnąć o 10 proc.

www.portalspozywczy.pl 17 czerwca 2013 09:10

Trzykrotny wzrost spożycia win stołowych w Polsce w ciągu najbliższych lat jest możliwy, bo spożycie win w naszym kraju jest dużo niższe niż w krajach europejskich. Natomiast w 2013 roku cały rynek win (nie tylko gronowych) może tylko lekko wzrosnąć, bo wciąż spada spożycie win owocowych - ocenia Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

- Zakładam, że w tym roku spożycie win owocowych, tak jak od kilkunastu lat, nadal będzie spadało, bo nie możemy zmienić reputacji tego wina i tego jak odbierają je konsumenci - powiedział w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Leszek Wiwała, ekspert rynku alkoholi.

- Prognozy trzykrotnego wzrostu spożycia w ciągu następnych lat wynikają z dużej różnicy w statystykach między nami a Eurostatem, czyli dużej różnicy spożycia win u nas i w krajach europejskich. Nie spodziewałbym się wielkiej rewolucji w tym zakresie w tym roku i cały sektor być może lekko wzrośnie, ale jest zbyt dużo niewiadomych, żeby to dokładnie prognozować - dodał.

Wcześniej w tym tygodniu przedstawiciele branży winiarskiej sygnalizowali, że rynek win stołowych, który jest siłą napędową całego rynku wina w Polsce, może w 2013 roku urosnąć o ok. 10 proc., a w ciągu 10 lat konsumpcja wina stołowego może wzrosnąć trzykrotnie.

Według prognoz przedstawionych przez branżę winiarską sprzedaż win stołowych może wzrosnąć o 10 proc. w 2013 roku do 77 mln litrów.

- Bardzo mocno trzymamy kciuki za branżę winiarską, żeby te prognozy trzykrotnego wzrostu się sprawdziły i taki wzrost jest możliwy, ale powstaje też pytanie jak będzie rozwijała się polska gospodarka. Skoro w Polsce jest tak niskie spożycie wina to jest szansa, że będziemy ciągnęli do średniej jaka jest w Unii Europejskiej - powiedział Wiwała.

- Według danych GUS w ubiegłym roku cały sektor winiarski się skurczył, a największy spadek zanotowały wina owocowe - o ponad 10 proc. Cały rynek spadł o ok. 5 proc., ale większość tego spadku to właśnie przez wina owocowe. Rynek win gronowych importowanych spadł o ok. 0,4 proc. - zaznaczył Wiwała.

Wspomniał, że wartość całego rynku wina w 2012 roku wyniosła 3,4 mld zł, a wartość rynku win stołowych to ok. 1,3 mld zł.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego spożycie win owocowych w Polsce wyniosło w 2012 roku 90,4 mln litrów wobec ok. 101 mln litrów w 2011 roku.

Konsumpcja wszystkich win w Polsce wynosi ok. 5 litrów na głowę, zaś konsumpcja wina stołowego ok. 3 litrów. Wartościowy udział sprzedaży win stołowych w całym rynku wina w 2012 roku wyniósł prawie 66 proc.

W krajach europejskich spożycie wina jest wielokrotnie wyższe. We Francji, gdzie tradycja picia wina jest mocno zakorzeniona pije się ok. 47 litrów wina na głowę, we Włoszech prawie 50 litrów, a np. w Chorwacji aż 70 litrów na głowę rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  7,70

 • Śr

  5,00

 • Min

  2,95

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8466

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane