PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Sprzedaż win stołowych może wzrosnąć o 10 proc.

www.portalspozywczy.pl 17 czerwca 2013 09:10

Trzykrotny wzrost spożycia win stołowych w Polsce w ciągu najbliższych lat jest możliwy, bo spożycie win w naszym kraju jest dużo niższe niż w krajach europejskich. Natomiast w 2013 roku cały rynek win (nie tylko gronowych) może tylko lekko wzrosnąć, bo wciąż spada spożycie win owocowych - ocenia Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

- Zakładam, że w tym roku spożycie win owocowych, tak jak od kilkunastu lat, nadal będzie spadało, bo nie możemy zmienić reputacji tego wina i tego jak odbierają je konsumenci - powiedział w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Leszek Wiwała, ekspert rynku alkoholi.

- Prognozy trzykrotnego wzrostu spożycia w ciągu następnych lat wynikają z dużej różnicy w statystykach między nami a Eurostatem, czyli dużej różnicy spożycia win u nas i w krajach europejskich. Nie spodziewałbym się wielkiej rewolucji w tym zakresie w tym roku i cały sektor być może lekko wzrośnie, ale jest zbyt dużo niewiadomych, żeby to dokładnie prognozować - dodał.

Wcześniej w tym tygodniu przedstawiciele branży winiarskiej sygnalizowali, że rynek win stołowych, który jest siłą napędową całego rynku wina w Polsce, może w 2013 roku urosnąć o ok. 10 proc., a w ciągu 10 lat konsumpcja wina stołowego może wzrosnąć trzykrotnie.

Według prognoz przedstawionych przez branżę winiarską sprzedaż win stołowych może wzrosnąć o 10 proc. w 2013 roku do 77 mln litrów.

- Bardzo mocno trzymamy kciuki za branżę winiarską, żeby te prognozy trzykrotnego wzrostu się sprawdziły i taki wzrost jest możliwy, ale powstaje też pytanie jak będzie rozwijała się polska gospodarka. Skoro w Polsce jest tak niskie spożycie wina to jest szansa, że będziemy ciągnęli do średniej jaka jest w Unii Europejskiej - powiedział Wiwała.

- Według danych GUS w ubiegłym roku cały sektor winiarski się skurczył, a największy spadek zanotowały wina owocowe - o ponad 10 proc. Cały rynek spadł o ok. 5 proc., ale większość tego spadku to właśnie przez wina owocowe. Rynek win gronowych importowanych spadł o ok. 0,4 proc. - zaznaczył Wiwała.

Wspomniał, że wartość całego rynku wina w 2012 roku wyniosła 3,4 mld zł, a wartość rynku win stołowych to ok. 1,3 mld zł.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego spożycie win owocowych w Polsce wyniosło w 2012 roku 90,4 mln litrów wobec ok. 101 mln litrów w 2011 roku.

Konsumpcja wszystkich win w Polsce wynosi ok. 5 litrów na głowę, zaś konsumpcja wina stołowego ok. 3 litrów. Wartościowy udział sprzedaży win stołowych w całym rynku wina w 2012 roku wyniósł prawie 66 proc.

W krajach europejskich spożycie wina jest wielokrotnie wyższe. We Francji, gdzie tradycja picia wina jest mocno zakorzeniona pije się ok. 47 litrów wina na głowę, we Włoszech prawie 50 litrów, a np. w Chorwacji aż 70 litrów na głowę rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,36

  • Min

    0,85

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane