W ciągu 12 miesięcy 75 nowych sklepów planuje otwarcia na rynku CEE

Autor: dlahandlu.pl 29 lutego 2016 18:21

W przeciągu ostatnich dwóch lat w regionie CEE pojawiło się 185 nowych marek handlowych, które łącznie otworzyły 550 sklepów. W nadchodzących 12 miesiącach planowane jest otworzenie kolejnych 75 nowych sklepów wynika z najnowszego raportu firmy CBRE „Aktywność rynku handlowego w regionie CEE”.

Nowe marki aż w 82 proc. wybierają lokalizacje typu „prime”. 77 proc. nowych sklepów powstaje w centrach handlowych, w stolicach - 78 proc. konceptów.

W przypadku Rumuni oraz Słowacji nowe marki częściej pojawiają się w centrach miast, w przypadku Polski oraz Czech obserwowana jest przewaga centrów handlowych co do wyboru pierwszej lokalizacji.

- Polska w dalszym ciągu jest atrakcyjnym rynkiem dla marek międzynarodowych zainteresowanych ekspansją w regionie Europy wschodniej i centralnej. Dotyczy to zarówno marek modowych reprezentowanych przez marki takie jak Forever 21, Decimas, Ecco Leather Goods, konceptów gastronomicznych jak Benihana oraz Paul’s lub też aktywności sportowych - Fitness24Seven - Magdalena Frątczak, dyrektor w dziale Powierzchni Handlowych, CBRE.

W Polsce ponad 40 proc. nowych konceptów wybrało miasta regionalne na swoją pierwszą siedzibę. Wśród regionu CEE najbardziej atrakcyjne miasta dla nowych sieci handlowych to: w Polsce: Łódź, Wrocław, Poznań; w Rumuni – Timișoara, Jassy, Ploeszti; Koszyce na Słowacji oraz węgierski Debreczyn.

Wśród nowych marek znaleźli się najemcy z sektora premium: Brioni, Moncler, Stuart Weitzman, Michael Kors czy Tosca Blu. Widoczna jest ekspansja polskiej siedzi LPP z konceptami Sinsay oraz Mohito, rozwija się także oferta wyposażenia domu, swoją obecność w regionie CEE zaznacza Tiger oraz English Home. Stale poszerza się również oferta gastronomiczna, m.in. Dunkin Donuts oraz Paul’s.

Rumunia odnotowała najwyższy wskaźnik nowych konceptów – 34 proc., kolejne miejsce zajmuje Polska z wynikiem 25 proc. Marki z segmentu premium wybierają na swoje pierwsze lokalizacje Czechy – ponad 50 proc. z nich zdecydowało się na otworzenie sklepu w Pradze.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane