W Polsce jest ok. 560 zakładów wytwarzających certyfikowaną żywność ekologiczną

14 września 2016 16:59

– Rynek żywności ekologicznej rośnie na całym świecie. W Europie jest to wzrost o 3 proc., natomiast w Polsce wzrost rynku eko to nawet 18-20 proc. – mówiła podsekretarz stanu Ewa Lech w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas konferencji „Rolnictwo ekologiczne w mediach”.


Wiceminister Ewa Lech zwróciła uwagę, że średnia powierzchnia gospodarstwa ekologicznego w Polsce to około 26 ha, podczas gdy gospodarstwa tradycyjnego około 10 ha. - Mamy w kraju około 560 zakładów przetwórczych, wytwarzających certyfikowaną żywność. Idziemy w dobrym kierunku i realizujemy program rozwoju rolnictwa ekologicznego. Najważniejszymi celami jest zwiększenie konkurencyjności i utrzymanie bardzo wysokiego poziomu kontroli oraz zwiększenie wiedzy i świadomości konsumentów na temat produktów ekologicznych – mówiła Ewa Lech.

Dr hab. Jerzy Szymona, prezes Jednostki Certyfikującej "EKOGWARANCJA PTRE" powiedział, że rolnictwo ekologiczne jest systemem produkcji rolnej opartym na wykorzystaniu naturalnych procesów zachodzących w obrębie gospodarstwa, a więc żywność jest wytwarzana w sposób naturalny na podstawie naturalnych czynników produkcji.

Jakie są zasady rolnictwa ekologicznego? - Produkcja roślinna oparta jest na nawozach organicznych wytworzonych w gospodarstwie, co jest podstawą w celu uzyskania wysokich plonów. W ochronie roślin stawia się na profilaktykę, lecz nie zawsze się to udaje. Dlatego w gospodarstwach ekologicznych dopuszcza się stosowanie preparatów biologicznych, natomiast zabronione jest stosowanie nawozów sztucznych, chemicznych pestycydów, syntetycznych hormonów i stymulatorów wzrostu, a także organizmów modyfikowanych genetycznie – mówił dr hab. Jerzy Szymona.

Całość na sadyogrody.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane