W Polsce jest ponad 3 mln jednoosobowych działalności gospodarczych. To rekord

Autor: dlahandlu.pl 5 stycznia 2018 11:10

Na koniec listopada w rejestrze REGON zarejestrowanych było okrągłe 3 miliony jednoosobowych działalności gospodarczych. To prawdopodobnie najwyższy wynik w historii. Rekordowo duże jest też zainteresowanie zakładaniem własnego biznesu – w ciągu ostatnich 12 miesięcy co miesiąc przybywało średnio aż 24,5 tys. nowych firm – informuje firma Tax Care.

GUS od początku 2012 r. publikuje elektroniczną bazę przedsiębiorców wpisywanych do rejestru REGON. Licząc od tego okresu, liczba jednoosobowych firm jeszcze nigdy nie osiągnęła poziomu 3 mln, aż do teraz, kiedy w listopadzie 2017 r. wyniosła dokładnie 3,001 mln (jak wynika z najnowszych danych dot. rejestru REGON).

– Podsumowując miniony rok, nie sposób nie wspomnieć o dużej aktywności zaobserwowanej w środowisku MŚP, a także wśród osób zainteresowanych założeniem własnej firmy. Przeprowadziliśmy niemalże 200 warsztatów pt. „Przedsiębiorcą być!” na terenie całego kraju – względem 2016 r. liczba tych spotkań potroiła się, a w stosunku do 2015 r. zorganizowaliśmy ich aż cztery razy więcej – mówi Anna Flaga-Błaszczyk, prezes Fundacji Tax Care.

Listopadowy wynik nie jest przypadkowy. Liczba wpisanych do rejestru jednoosobowych firm rośnie nieprzerwalnie od 9 miesięcy – w porównaniu do stanu z końca października ich grono powiększyło się o 2,2 tys., o 5,1 tys. w stosunku do września, a licząc od początku 2017 roku aż o 41 tys.

Tak stabilny wzrost można tłumaczyć przede wszystkim utrzymującą się na wysokim poziomie skłonnością do zakładania nowych działalności gospodarczych. Mimo, że w samym listopadzie zarejestrowało się tylko 22,7 tys. nowych jednoosobowych firm – o ok. 3 tys. mniej niż w październiku czy we wrześniu – wszelkie wątpliwości, jakoby ubyło świeżo upieczonych przedsiębiorców, rozwiewają dane uśrednione. Jak szacuje Tax Care, co miesiąc na polskim rynku pojawia się średnio 24,5 tys. nowych jednoosobowych firm.

– Wspomniane warsztaty Fundacji Tax Care to efekt wsłuchania się w potrzeby rynku. Urzędy Miasta i Powiatowe Urzędy Pracy z różnych zakątków Polski zgłaszały zapotrzebowanie na pomoc w organizacji szkoleń, w trakcie których przyszły przedsiębiorca poznałby formalne i podatkowe aspekty zakładania oraz prowadzenia własnej firmy. Takie spotkania organizowane we współpracy z Fundacją Tax Care odbyły się w 2017 r. aż w 96 miastach – dodaje Anna Flaga-Błaszczyk.

Jednym z takich miast było Drawsko Pomorskie. Jak tłumaczy Magdalena Piekarzewicz, pośrednik pracy i koordynator ds. promocji z Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pomorskim jednym z powodów wzmożonego powstawania nowych firm jest dostępność różnych form pomocy, po jakie już dziś mogą sięgać przyszli przedsiębiorcy.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,99

  • Śr

    5,00

  • Min

    2,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8511

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane