Wzrost cen alkoholi może dojść do 10 proc.

www.portalspozywczy.pl 25 czerwca 2014 14:02

Rynek wyrobów spirytusowych w Polsce spada mocniej niż szacowało Ministerstwo Finansów. Wzrost cen alkoholu i spadek konsumpcji, po tym jak od początku 2014 roku wzrosła akcyza na alkohole spirytusowe, może uderzyć w małe sklepy detaliczne.

Ministerstwo Finansów szacowało, że rynek wyrobów spirytusowych spadnie w tym roku o 3 proc., ale po pierwszym kwartale ceny alkoholi wzrosły o 4,3 proc., a konsumpcja spadła o prawie 5 proc., natomiast licząc razem z whisky i koniakami to spadek wyniósł 6 proc. - mówił podczas I Kongresu Branży Spirytusowej w Polsce Mariusz Borowiak, dyrektor generalny Stock Polska.

- W bardzo niedługim czasie wzrost cen alkoholi może dojść do 10 proc. i wtedy można sobie wyobrazić jak spadnie konsumpcja. To może z kolei uderzyć w małe sklepy detaliczne, które odpowiadają za 62 proc. sprzedaży wódki. Taki wzrost cen spowoduje więc po pierwsze spadek konsumpcji, a po drugie odpływ klientów od tych małych sklepów - dodał.

Od początku 2014 roku w Polsce wzrósł podatek akcyzowy na wyroby spirytusowe o 15 proc., co w efekcie spowodowało drastyczny spadek produkcji wódki na początku roku, bo magazyny dystrybutorów były pełne.

Hurtownie i dystrybutorzy porobili bowiem zapasy pod koniec 2013 roku, aby uniknąć skutków podwyżki akcyzy od 2014 roku, a to z kolei spowodowało, że produkcja alkoholi mocnych pod koniec 2013 roku gwałtownie wzrosła.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,69

  • Śr

    0,89

  • Min

    0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4258

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane