PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Zapaść na rynku mocnych alkoholi

Autor: wyborcza.biz 10 czerwca 2014 13:39

Rynek mocnych alkoholi spadł w pierwszym kwartale 2014 r. aż o 6 proc., chociaż tylko część sklepów podwyższyła ceny w związku z nową stawką akcyzy. W tym samym okresie produkcja wódki zmalała o ponad 1/3. Branża prognozuje, że kryzys potrwa co najmniej do końca roku, a największe spadki dopiero przed nią - informuje wyborcza.biz.

Z początkiem tego roku akcyza na wyroby spirytusowe poszła w górę aż o 15 proc. Półlitrowa butelka wódki zdrożała po podwyżce o blisko 2 zł. Rząd nie krył, że celem podwyżki było ściągnięcie do budżetu dodatkowych pieniędzy. Liczył na 780 mln zł. Ale część ekspertów od początku ostrzegała, że znaczny wzrost akcyzy i wzrost cen alkoholu może spowodować rozwój szarej strefy. A wtedy budżet nie dostanie spodziewanych pieniędzy. Do osiągnięcia jest góra 300 mln zł dodatkowych wpływów. Niektóre analizy mówiły wręcz, że dodatkowych pieniędzy budżet w ogóle nie dostanie.

Teraz branża spirytusowa głośno już mówi, że ten rok będzie dla niej jednym z najgorszych w historii. W związku z podwyżką akcyzy z początkiem roku producenci wprowadzili nowe cenniki. Choć w pierwszym kwartale większość małych i średnich sklepów nie zmieniła cen, to sprzedaż detaliczna napojów spirytusowych spadła o 6 proc. w ujęciu rok do roku (dane ZP PPS za AC Nielsen). Spadki sprzedaży dotyczyły praktycznie wszystkich segmentów rynku, zarówno trunków ekonomicznych, jak i premium - podaje wyborcza.biz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Bolek 2014-06-12 07:54:55

  Na drogie trunki stać Bronka. Ja sikacza sącze.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,99

 • Śr

  3,62

 • Min

  2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane