1/3 dużych sklepów online nie ma wspólnego programu lojalnościowego ze swoimi placówkami stacjonarnymi

Autor: dlahandlu.pl 24 maja 2017 12:33

Jak wynika z badania przeprowadzonego na początku maja br. przez Lizard Media prawie połowa dużych sklepów online w Polsce nie aktualizuje stanów magazynowych na bieżąco, jedna trzecia nie ma spójnego programu lojalnościowego, a także nie umożliwia oddania towaru w sklepie stacjonarnym po zakupie przez internet.

Badanie przeprowadzono na 19 największych i najbardziej znanych sklepach internetowych, które mają również duże, ogólnopolskie sieci sklepów stacjonarnych. Zbadano 4 branże: artykuły sportowe, biżuteria, apteki oraz RTV i AGD. Dane pozyskiwano na podstawie rozmów z konsultantami infolinii.

Z badania wynika, że 47 proc. sklepów nie aktualizuje stanów magazynowych na bieżąco, w czasie rzeczywistym. Niektóre z nich informacje o dostępności towaru uzupełniają co kilka godzin, a nawet tylko raz dziennie, przed otwarciem sklepów stacjonarnych. Rodzi wiele nieporozumień po stronie klientów, którzy o braku towaru dowiadują się po pewnym czasie, jak i po stronie obsługi sklepów, która musi nieustannie „gasić pożary”.

32 proc. sklepów nie ma spójnych programów lojalnościowych łączących na jednym koncie zakupy tego samego klienta w sklepie internetowym i placówkach stacjonarnych. Również 32 proc. sieci nie pozwala na oddanie towaru w sklepie stacjonarnym po zakupie online. Nawet tak podstawowa funkcja jak zakup i zapłata za towar online oraz odbiór w wybranym sklepie stacjonarnym nie jest obecna w 26 proc. sklepów.

5 największych sklepów RTV i AGD biorących udział w badaniu, czyli Euro AGD, Media Markt, Saturn, Media Expert i Komputronik, uzyskało 96 proc. dostępności sprawdzanych funkcji omnichannel. Tak duże sieci sklepów mają odpowiednie zasoby, aby nowe technologie wdrażać jako pierwsze.

Jedynie 21% przebadanych sklepów spełniała wszystkie kryteria omnichannel.

– Z naszego doświadczenia wynika, że większość sieci sklepów stacjonarnych zakłada sklep online, aby zwiększyć swoją sprzedaż, i traktuje go często jako dodatkowe źródło dochodu i kanał sprzedaży – tłumaczy Paweł Biliński z Lizard Media. – Dopiero po pewnym czasie przychodzi refleksja, że oba kanały sprzedaży można łączyć na wiele sposobów, radykalnie podnosząc standard obsługi klienta, optymalizując logistykę i zasoby magazynowe, a także wzmacniając siłę marki – dodaje.

Funkcje omnichannel sprawdzane w badaniu to:

1. Zakup online, odbiór w dowolnym sklepie stacjonarnym sieci.
2. Zamówienie online, odbiór i płatność w sklepie stacjonarnym.
3. Zwrot towaru (nie reklamacja) zakupionego online w dowolnym sklepie stacjonarnym sieci.
4. Program lojalnościowy, konto, karta, które rejestrują zakupy online i offline.
5. Aktualizowanie stanów magazynowych na stronie sklepu w czasie rzeczywistym.

Spółka Lizard Media realizuje kompleksowe strategie eCommerce, specjalizuje się w architekturze i rozwoju technologii webowych, a także User Experience, optymalizacji i analizie użyteczności interfejsów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • lolipop 2017-06-08 18:18:39

    W Wawie brakuje takich elektromarketów. :)

  • jamroży 2017-06-08 16:50:57

    W Media Expert wygodne są zakupy w internecie, ale np. teraz w Warszawie jak ktoś chce obejrzeć produkt na miejscu to już ma taką możliwość. Ja się cieszę. :)

  • darek 2017-06-06 17:37:57

    W Media Expert ceny są dobre i necie i na miejscu w sklepie. Ja teraz będę szedł do nowo otwieranego Warszawskiego sklepu na Łopuszańskiej zobaczyć czy coś ciekawego będzie dla mnie.

ZOBACZ WSZYSTKIE (5)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane