PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

10 tys. podpisów w sprawie zajęcia twardego stanowiska w sprawie TTIP

10 maja 2016 09:59

Dziesięć tysięcy osób podpisało się pod apelem do polskich władz o zajęcie twardego stanowiska w sprawie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

Chodzi o wyłączenie z umowy zapisów dotyczących rolnictwa i żywności.

- Po ujawnieniu dokumentów negocjowanego porozumienia przez Greenpeace, są coraz większe obawy, bo w umowie nie ma zapisu o fundamentalnej dla Unii Europejskiej zasadzie ostrożności - mówi Piotr Trzaskowski z fundacji Akcja Demokracja.

Jak wyjaśnia, w USA takie produkty jak pestycydy czy inne środki ochrony roślin są dopuszczane do użytku i to na konsumentach leży obowiązek udowodnienia, że są one szkodliwe. - Z kolei w Unii Europejskiej obowiązuje zasada ostrożności, która mówi, że to producent wprowadzający produkt na rynek musi udowodnić, że nie jest on szkodliwy - mówi ekspert.

- I to jest taka fundamentalna różnica, która sprawia, że w Stanach Zjednoczonych używa się większej liczby pestycydów niż w UE, gdyż my twierdzimy, że jest to zbyt duże zagrożenie dla pszczół, roślin, dla zdrowia ludzkiego, a w USA uważa się, że nie dowiedziono wystarczająco, że zagrożenie jest tak duże. Tak samo jest z GMO - mówi ekspert.

TTIP otworzy więc rynek europejski na napływ olbrzymiej ilości żywności ze Stanów Zjednoczonych, gdzie produkuje się ją taniej. Jak podkreśla ekspert, to będzie cios w europejskie rolnictwo.

Nawet według danych amerykańskiego rządu, import do Europy niektórych produktów ma się znacząco powiększyć - np. drobiu o 35 razy. Podobnie jest z mięsem wołowym czy wieprzowiną. - To oznacza zalew naszego rynku tańszą żywnością, produkowaną w innych warunkach. I polski sektor drobiarski już się tego obawia - mówi Trzaskowski.

13 maja Rada Unii Europejskiej będzie rozpatrywać TTIP i siostrzaną umowę - CETA pomiędzy UE a Kanadą. Ta druga ma teraz decydujące znaczenie, bo jest bardziej zaawansowana.

Ekspert dodaje, że jest to umowa bardzo podobna do tej z USA, zawiera też sporo szkodliwych mechanizmów, np. arbitrażowy. - Dlatego liczymy na to, że rząd francuski wypowie się równie radykalnie na temat umowy CETA jak wobec TTIP - mówi Trzaskowski.

Prezydent Francji Fransois Hollande zapowiedział, że na obecnym etapie negocjacji Francja jest przeciwna porozumieniu TTIP między UE a USA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8001

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane