PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

100 mln euro pożyczki z EBOR dla Kauflandu w Polsce

Autor: www.dlahandlu.pl 23 marca 2017 11:55

100 mln euro pożyczki z EBOR dla Kauflandu w Polsce fot. shutterstock

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) pożyczył Grupie Schwarz Group 100 mln euro (ok. 427 mln zł) na wsparcie ekspansji i rozwoju działalności sieci Kaufland w Polsce. Pożyczkę przyznano w lipcu 2016 r., termin udostępnienia ustalono na styczeń 2017 r.

Projekt został sklasyfikowany jako inwestycja w oddziaływania środowiskowe i społeczne związane z budową, modernizacją i eksploatacją sklepów i magazynów. Pożyczkę poprzedzało przeprowadzenie due dilligence przez bank w siedzibie centrali Schwarz Group oraz Kaufland Polska w  a także wizyty w dwóch sklepach we Wrocławiu.

Według specyfikacji pożyczki, środki zostały przeznaczone m.in. na kwestie związane z ochroną środowiska, zdrowia, bezpieczeństwa pracy i operacjami w sklepach a także społeczną odpowiedzialnością biznesu.

Sieć Kaufland posiada w naszym kraju ponad 200 sklepów. W ubiegłym roku firma zainwestowano m.in. w budowę centrum logistycznego, aplikację mobilną dla klientów oraz podwyżki i szkolenia dla pracowników (44 mln zł).

Sieć Kaufland działa w Niemczech, Czechach, na Słowacji, w Polsce, Chorwacji, Rumunii oraz Bułgarii. Kaufland należy do grupy Schwarz Beteiligungs, która jest również właścicielem sieci Lidl. Pierwszy sklep w Polsce otwarto w 2001 roku.

Według raportu analityków PKO BP przychody spółki rosną w średniorocznym tempie 12% CAGR. W 2015 r. ich wartość zbliżyła się do 9 mld zł, co odpowiada 3,5% wartości polskiego rynku FMCG. Grupa Kaufland krok po kroku poprawia marżę EBITDA, w 2005 r. marża wyniosła 5%. Na koniec 2015 r. dług netto spółki wyniósł blisko 1,7 mld PLN.

Przypomnijmy, że w 2015 roku pisano, że należące do Grupy Schwarz sieci Lidl i Kaufland otrzymały prawie miliard dolarów na rozwój we wschodniej części Europy - m.in. od Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Wsparcie przyznane zostało po to, aby zapewnić mieszkańcom tych krajów tanią żywność, tworzyć nowe miejsca pracy i otwierać nowe rynki zbytu dla lokalnych producentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • df 2017-11-25 20:12:04

    Do :traktorman: tiaaaa dostawca sie znalał, buhahaha, pewnie gimbaza z meszkiem pod noskiem, hehehe

  • PreczZNazistami 2017-04-07 02:05:38

    Artykuł jak to na poziom anonima przystało brednie i fantazje nic więcej. Darowiznę nie pożyczkę Schwarz dostał na rozwój w EC a konkretnie eliminację lokalnych sieci handlowych, marginalizację lokalnych producentów i dostawców, każde inne zdania typu tania żywność i praca dla Polaków to brednie i propaganda. Każdy kto widział jakie ścierwo robiące za żywność sprzedaje Schwarz w Polsce (mowa o wędlinach i mięsach )jedzeniem tego nie nazwie.

  • D 2017-03-29 08:24:50

    Jak nie Pomorze to Mazowsze.

ZOBACZ WSZYSTKIE (11)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7804

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane